Blog BazaTelefonów.pl
 

Roaming GPRS coraz tańszy

Internet, Operatorzy 2011-05-05 11:41

Nawigacja online daje nam dostęp do aktualnych map, ale wytyczanie czy aktualizowanie trasy wymaga przesyłu danych, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Warto wiedzieć, że wystarczy jakiekolwiek połączenie z Internetem, aby NaviExpert wyznaczył trasę czy wyszukał POI - można zaoszczędzić, korzystając np. z sieci Wi-Fi dostępnej w hotelu czy kawiarni.

Poza tym w Polsce koszty transmisji danych nie są wysokie (można je sprawdzić dla wszystkich operatorów na stronie NaviExpert). Natomiast wyjeżdżając za granicę, wiele osób ma obawy, ile zapłaci za korzystanie z nawigacji. Jak się okazuje, ceny transmisji danych za granicą systematycznie spadają. W czerwcu taryfy roamingowe w ramach UE zostaną ujednolicone, a więc będzie jeszcze taniej.

GPRS za granicą
Do przesyłu danych NaviExpert wykorzystuje technologię GPRS, gdzie transmisja odbywa się przy pomocy pakietów danych. W technologii GPRS opłata pobierana jest za ilość przesłanych danych, a nie za czas trwania połączenia. Jeśli znajdujemy się za granicą, aby korzystać z telefonu, a także nawigacji online w telefonie, musimy mieć aktywną usługę roamingu (nasz telefon korzysta wtedy z infrastruktury technicznej zagranicznych operatorów).

W Unii Europejskiej coraz taniej
Operatorów sieci komórkowych obowiązuje restrykcyjne prawo określające maksymalne wysokości opłat w roamingu. Już w 2007 roku na wniosek Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego wprowadzono ograniczenia cen roamingu na terytorium UE. W lipcu 2009 r. przyjęto przepisy, na mocy których stawki w roamingu są dalej obniżane. Przepisy te mają również wpływ na ceny transmisji danych. Od lipca 2010 r. limit kosztów transmisji danych w roamingu dla osób podróżujących został ustalony na kwotę 50 euro (bez VAT). Dodatkowo operatorów telefonii komórkowej zobowiązano do przesyłania ostrzeżenia w przypadku wykorzystania przez użytkownika 80 proc. swojego limitu na transmisję danych w roamingu. Przepisy te mają obowiązywać do końca czerwca 2012 r.

Do czerwca bieżącego roku Komisja Europejska na podstawie badań ma dokonać przeglądu przepisów dotyczących roamingu. Docelowo planowane jest wyrównanie różnic między taryfami roamingowymi a taryfami krajowym do 2015 roku. Już w czerwcu stawki roamingowe GPRS różnych operatorów w ramach Unii Europejskiej zostaną ujednolicone. Może być więc zdecydowanie taniej.

Źródło: Blognavi.pl

Wojtek Konopa, viewed 3969 times.

Add to: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Don't paste HTML and BB Code. IP addresses are recorded. Up to 1500 characters.

Search
Subscribe:
RSSAtom

Categories

Tag Cloud

Archives