Blog BazaTelefonów.pl
 

Norton radzi jak chronić swoje prezenty (i informacje) podczas zakupów świątecznych

Inne 2013-12-05 12:03

Zbliżające się święta sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać czym obdarować najbliższych. Najczęściej jednak decyzje te zostawiamy na ostatnią chwilę, jak co roku denerwując się, że nie pomyśleliśmy o tym wcześniej. Coraz częściej prezenty kupujemy za pomocą smartfonów i tabletów, przeglądając oferty online. Niestety, większość użytkowników urządzeń mobilnych nie zastanawia się nad bezpieczeństwem tego typu transakcji.

Jak pokazał Raport Norton 2013, aż 59% posiadaczy smartfonów i tabletów w Polsce nie wie, że na tego rodzaju urządzenia istnieją aplikacje zabezpieczające. Coraz więcej osób robi zakupy za pomocą niechronionych urządzeń, a ten sezon może stać się rekordowy jeśli chodzi o zyski oszustów czyhających na przejęcie cennych danych z takich smartfonów i tabletów. Co więcej, 36% posiadaczy urządzeń mobilnych zetknęło się z cyberprzestępczością, a średni koszt przypadający na ofiarę ataku wyniósł w mijającym roku w naszym kraju 983 zł.

Właśnie dlatego eksperci Norton opracowali 3 proste porady, stosowanie których pozwoli ustrzec się wielu skutków działania oszustów internetowych:

Uważaj na nieznanych sprzedawców i niezabezpieczone sieci bezprzewodowe (Wi-Fi)

Staraj się robić zakupy jedynie w znanych sklepach internetowych o dobrej reputacji. Jeśli nazwa sprzedawcy nic Ci nie mówi, poświęć chwilę na sprawdzenie go w internecie – potwierdź dane adresowe, zobacz czy inni internauci chwalą sobie zawarte transakcje. Pamiętaj, że jeśli oferta jest tak korzystna, że wydaje się aż mało prawdopodobna, może być jedynie przynętą na szukających okazji internautów. Nie rób zakupów za pośrednictwem publicznie dostępnych i niezabezpieczonych hasłem sieci Wi-Fi. Transmisję danych za ich pośrednictwem może łatwo przechwycić nawet niedoświadczony haker, a w przypadku transakcji online pozna również numer konta bankowego i inne poufne informacje.

Chroń swoje urządzenia

Smartfony i tablety warto chronić nie tylko przed zagrożeniami z internetu, ale również bardziej tradycyjnymi wypadkami jak zgubienie lub kradzież – niestety doświadczyła ich aż 1/5 badanych Polaków (Raport Norton 2013), a w zatłoczonych centrach handlowych jest o to szczególnie łatwo. Ekran urządzenia warto dodatkowo blokować hasłem lub kodem PIN, by nie można było łatwo odczytać zapisanych w nim poufnych informacji. Przed kradzieżą lub zgubieniem urządzenia warto zabezpieczyć się również programem takim jak Norton Mobile Security – w przypadku utraty urządzenia pozwala on na zdalne usunięcie zapisanych danych, wyświetlenie wiadomości dla znalazcy czy zlokalizowanie urządzenia na mapie.

Aplikacje pod kontrolą

Dokładnie sprawdzaj, jakich uprawnień żądają instalowane przez Ciebie aplikacje i nie używaj takich, które wymagają zbyt wiele (np. dostępu do listy kontaktów). Badania firmy Symantec wykazały, że aż 32% mobilnego złośliwego oprogramowania w 2012 r. miało na celu wykradanie danych (Symantec ISTR 2013). Pomóc może oprogramowanie zabezpieczające, które sprawdzi czy instalowane aplikacje nie mają ukrytych funkcji, jak np. wykradanie listy kontaktów czy adresów e-mail z urządzenia.

W załączniku
znaleźć można planszę z poradami dotyczącymi bezpiecznych zakupów za pośrednictwem tabletów i smartfonów.

Źródło: Norton

Wojtek Konopa, viewed 3590 times.

Add to: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Don't paste HTML and BB Code. IP addresses are recorded. Up to 1500 characters.

Search
Subscribe:
RSSAtom

Categories

Tag Cloud

Archives