Blog BazaTelefonów.pl
 

Ponad 65% internautów ogląda wideo na urządzeniach mobilnych przynajmniej raz w tygodniu

Technologie 2014-06-17 19:41

Wideo to największa i najszybciej rosnąca kategoria ruchu w sieciach mobilnych. Analiza Ericsson Mobility Report wskazuje, że w 2019 roku wideo będzie odpowiadać za połowę ruchu w sieciach komórkowych. Użytkownicy smartfonów konsumują wideo w różnych formach: streamingu, filmów, programów TV, klipów generowanych przez użytkowników , telefonii wideo.

Zwiększająca się konsumpcja danych przez użytkowników (napędzana głównie przez transmisję wideo) oraz rosnąca liczba subskrypcji na smartfonach to główne czynniki powodujące wzrost ruchu w sieciach mobilnych. Ericsson przewiduje, że wzrost ruchu osiągnie w latach 2013-2019 skumulowany roczny wskaźnik wzrostu na poziomie 45%. To oznacza, że ilość transferowanych danych mobilnych w 2019 roku będzie 10-krotnie większa niż obecnie (samo wideo wzrośnie 13-krotnie).

Przeciętny użytkownik smartfona przesyła 650 MB danych miesięcznie. Ericsson prognozuje, że w 2019 roku każda osoba korzystająca ze smartfona prześle średnio 2,5 GB danych miesięcznie, a globalny miesięczny ruch w sieciach mobilnych osiągnie pułap 12 eksabajtów.

Rosnąca popularność wideo 4K również znajdzie odzwierciedlenie w ruchu w sieciach mobilnych. Bezproblemowe przesłanie materiału wideo 4K wymaga połączenie o przepustowości 10-15 MB/s.

Wideo – dlaczego rośnie?

  • Coraz więcej urządzeń umożliwiających odtwarzanie wideo.
  • Lepsza dostępność treści wideo wysokiej jakości w internecie.
  • Operatorzy uruchamiają swoje serwisy wideo, mobile TV, etc. lub wchodzą w partnerstwo z dostawcami treści (przykład Vodafone UK i Netflixa).
  • Lepsza jakość sieci mobilnej – wyższe prędkości i mniejsze opóźnienie.
  • Możliwość oglądania wideo na dowolnym urządzeniu – smartfon, tablet, laptop – te same aplikacje (spójny interface, user experience)

Źródło: Ericsson

Wojtek Konopa, viewed 3431 times.

Add to: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Don't paste HTML and BB Code. IP addresses are recorded. Up to 1500 characters.

Search
Subscribe:
RSSAtom

Categories

Tag Cloud

Archives