Blog BazaTelefonów.pl
 

Google Instant - błyskawiczne wyszukiwanie

Internet 2010-09-09 11:50

W wyszukiwarce Google zaszła kolejna znacząca zmiana - mechanizm wzbogacono o funkcję Instant, skracającą czas oczekiwania na rezultaty wyszukiwania. Wyniki pojawiają się już w momencie wpisywania tekstu przez użytkownika.

Z badań Google wynika, że od rozpoczęcia wpisywania wyszukiwanej frazy, poprzez przetworzenie jej przez wyszukiwarkę po zwrócenie wyników upływa średnio ok. 25 sekund. Jest to czas niewykorzystany, który powinien zostać poważnie skrócony. Stąd zrodziła się idea systemu Instant, czyli dynamicznego wyszukiwania.

Jest to rozwinięcie koncepcji Sugestii Google, zwanej zresztą od dziś Autouzupełnianiem (Autocomplete). Użytkownik już w chwili wpisania pierwszych znaków w pasku wyszukiwania otrzymuje nie tylko sugestie pełnych słów, które mógłby wpisać, ale i wyniki wyszukiwania.

Google automatycznie wyświetla wyniki najczęściej wyszukiwanych haseł zaczynających się na wpisywane litery. Stosowny algorytm, w oparciu o bazę haseł najczęściej wpisywanych przez innych internautów, przewiduje dalszą część zapytania - podpowiedzi przedstawione są w pasku wyszukiwania w kolorze szarym. Co ważne, przewidywane hasła można przewijać, a wyszukiwarka dostarczy natychmiastowy ich podgląd.

Oficjalna premiera Google Instant miała miejsce w środę wieczorem polskiego czasu. Obecnie system jest dostępny w wybranych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych mogą z niego korzystać wszyscy, a w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji i Włoszech - użytkownicy zalogowani.

Google Instant w akcji:

W google.pl funkcja Instant jeszcze nie działa - ma to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni - jednak jej działanie można sprawdzić odwiedzając stronę wyszukiwarki dla jednego z wymienionych krajów.

Warto dodać, że korzystanie z Google Instant możliwe jest za pośrednictwem określonych przeglądarek: Chrome 5 i nowsze, Firefox 3 i nowsze (nie działa w wersjach 4 beta), Internet Explorer 8 i Safari dla Mac OS X. Opera ma zagościć w tym gronie w niedługim czasie.

Jonathan Effrat, menedżer ds. wyszukiwania Google, który w środowe popołudnie 8 września prowadził wideokonferencję poświęconą nowej funkcji, określił ją szumnie "dużym krokiem naprzód w zakresie interaktywności" na linii użytkownik - wyszukiwarka (wyszukiwarka z prostej wydawałoby się usługi przekształca się w aplikację). Nie umiał jednak powiedzieć, jak - i czy w ogóle - Google Instant wpłynie na standardy pozycjonowania stron w wyszukiwarce (SEO). Zachodzi ryzyko, że ucierpieć mogą te serwisy, które pozycjonują się w Google na długie słowa kluczowe lub frazy wielowyrazowe. Funkcja Instant preferuje bowiem słowa krótsze.

Wiadomo za to, że korzystanie z Instant nie jest obowiązkowe - użytkownik może tę funkcję wyłączyć. Jest ona zresztą, jak zapewnili przedstawiciele Google, domyślnie nieaktywna, jeśli łącze użytkownika charakteryzuje się zbyt małą przepustowością.

Funkcja nie dostarcza automatycznie określonych wyników. Przykładowo, jeśli wpiszemy słowo "porn", rezultaty z odnośnikami do stron dla dorosłych nie zostaną zaserwowane - użytkownik będzie musiał wcisnąć w tym celu przycisk "Enter".

Źródło: IDG

Wojtek Konopa, wyświetlono 3678 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum