Blog BazaTelefonów.pl
 

Historia obrazu 3D okiem Sony

Technologie 2010-09-09 12:47

Firmy Sony postanowiła obrazkowo przedstawić historię technologii 3D, która zdaniem firmy Sony rozpoczęła się w ... 1890 roku. Wówczas to wynalazca William Friese-Greene złożył wniosek patentowy na proces filmowy 3D, w którym wykorzystywane były dwa ekrany. Pierwszy pokaz filmu 3D pt. „The Power of Love” odbył się 33 lata później w Los Angeles. Od tego czasu zarówno technika produkcji filmów, jak i technologia 3D bardzo się zmieniły.

1890
William Friese-Green składa wniosek patentowy na proces filmowy 3D, w którym wykorzystywane są dwa ekrany.

1922
Pierwszy pokaz filmu 3D: „The Power of Love” wyświetlony w hotelu Ambasador w Los Angeles. Film wykorzystywał technologię anaglifów (czerwono-zielonych).

1970
Pierwsze wykorzystanie trójwymiarowej percepcji wizualnej, zwiastujące szereg filmów 3D, takich jak „Amityville III”, „Szczęki 3” i „Piątek trzynastego III”.

2004
Premiera filmu „Ekspres polarny” – pierwszej animowanej, pełnometrażowej produkcji 3D przeznaczonej do wyświetlania w kinach IMAX.

2010
Technologia 3D po raz pierwszy trafia do gospodarstw domowych.

Jak mówi Buzz Hayes, starszy wiceprezes Centrum Technologii 3D Sony w Culver City w Kalifornii: „Technologia 3D przebyła w ciągu ostatniego wieku długą drogę. Moment, w którym na dobre wniknie ona w tkankę społeczną, zbliża się wielkimi krokami. Nie chodzi tu tylko o oglądanie filmów 3D w kinach – mamy już przecież telewizory 3D. Wkrótce pojawią się amatorskie kamery 3D i wiele nowych, fascynujących narzędzi, które otworzą nowe możliwości zarówno przed amatorami, jak i zawodowcami. Tak jak obecnie budzimy się i widzimy świat w trzech wymiarach, tak samo wkrótce za normę będziemy uważać rozrywkę 3D”

Źródło: Twojepc, Sony

Wojtek Konopa, wyświetlono 3599 razy.

3d, sony
Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum