Blog BazaTelefonów.pl
 

Dlaczego w uzdrowiskach nie będzie telefonii komórkowej i mobilnego internetu?

Inne 2010-09-10 12:20

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, pracuje obecnie na projektem ustawy uzdrowiskowej, w której m.in. zostanie utrzymany, istniejący od 2005 roku zakaz modernizacji, rozbudowy i budowy nadajników telefonii komórkowej w centralnych obszarach każdego z 44 uzdrowisk na terenie Polski takich jak: Krynica Zdrój, Sopot, Konstancin, Ciechocinek.

 

Skutkiem utrzymania zakazu, są już pogarszające się możliwości nawiązywania rozmów telefonicznych, a w przyszłości zakaz ten uniemożliwi wprowadzenie technologii pozwalających na wykorzystanie nowych funkcji aparatów komórkowych oraz mobilnego dostępu do Internetu.

Operatorzy przy budowie każdego nadajnika telefonii komórkowej muszą na etapie projektu i uruchomienia spełnić rygorystyczne normy poziomu pola elektromagnetycznego, które w Polsce są 100-krotnie ostrzejsze niż wymagane zaleceniami Unii Europejskiej. Kontrolą spełnienia tych norm zajmują się liczne instytucje państwowe. - Obecnie nie istnieją żadne naukowo potwierdzone dowody negatywnego oddziaływania na zdrowie ludzi i zwierząt stacji bazowych telefonii komórkowej zainstalowanych zgodnie z polskim prawem – mówi Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Obecne i przyszłe rozwiązania techniczne nadajników telefonii komórkowej pozwalają na instalowanie anten o kształtach i wielkościach zharmonizowanych z otoczeniem, bez znaczącego naruszania krajobrazu.

Jednocześnie warto wiedzieć, że nowe technologie, mając na celu zmniejszanie mocy sygnału, posiadają mniejszy zasięg, co uniemożliwi korzystanie z telefonów komórkowych w uzdrowiskach, powodując między innymi:

- brak możliwości kontaktu kuracjuszy z rodziną,
- utrudnienie kontaktów pomiędzy mieszkańcami,
- wstrzymanie prowadzenia wielu form działalności gospodarczych korzystających np. z obsługi przenośnych terminali płatniczych,
- kłopoty z wezwaniem pogotowania, straży pożarnej czy policji,
- problemy telekomunikacyjne podczas wydarzeń takich jak Forum Gospodarcze w Krynicy.

Operatorom zależy na oferowaniu pełnej gamy usług teleinformatycznych dla swoich obecnych i przyszłych abonentów. Niestety, w tym przypadku, z przyczyn niezależnych od operatorów dostęp i jakość tych usług będzie się na terenie uzdrowisk pogarszać.

Argumenty, przedstawione przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji, dotąd nie przekonały posłów z Komisji Zdrowia. Ustawa skutecznie ogranicza dostęp obywateli do nowoczesnych technologii, a to z pewnością zaprzecza głoszonym przez rząd ideom stworzenia nowoczesnego państwa i społeczeństwa informacyjnego.

Źródło: Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Wojtek Konopa, wyświetlono 3051 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum