Blog BazaTelefonów.pl
 

Korea Północna zaczyna masową produkcję komórek

Ciekawostki 2010-11-16 11:31

Komunistyczna Korea Północna ma nadzieję samodzielnie wyposażyć swoich obywateli w telefony komórkowe, które były dotychczas w tym kraju wielka rzadkością. Jak podała agencja informacyjna Yonhapnews KRLD rozpoczyna właśnie masową produkcję takiego sprzętu.

Jak pisze Yonhapnews telefony komórkowe wytwarza przedsiębiorstwo Checom Technology z Pjongjangu. Dzienna produkcja ma wynosić kilkaset sztuk aparatów. Co to za firma? Próżno szukać śladu takiego producenta w Internecie. Być może chodzi zatem o inne przedsiębiorstwo o podobnie brzmiącej nazwie Cheo Technology. To spółka-córka egipskiego operatora Orascom Telecom (należy do niego 75 proc. firmy, pozostałe 25 proc. jest własnością północnokoreańskiej firmy Korea Posts and Telecommunication). W ubiegłym tygodniu Orascom Telecom poinformował, że telefonia komórkowa w Północnej Korei „bardzo szybko się rozwija”. Od września zeszłego roku liczna abonentów miała wzrosnąć czterokrotnie i osiągnąć 300 tys. osób.

Egipski koncern już od dłuższego czasu funkcjonuje w Korei Północnej. Wiosną 2008 r., grupa Orascom przystąpił do odnawiania najwyższych ze 105 pięter stojącego w północnokoreańskiej stolicy niedokończonego wieżowca Ryugyong Hotel (budowę drapacza chmur zarzucono z powodu braku funduszy 16 lat wcześniej). Egipski koncern zakomunikował, że hotelowy budynek w kształcie piramidy ma być wykorzystany na potrzeby rozbudowywanej infrastrukturze GSM. Według ówczesnych planów operatora sieć komórkowa miała obsługiwać początkowo 100 tys. abonentów.

Dotychczas przez długie lata telefonia komórkowa w KRLD była w powijakach. Na początku obecnej dekady uruchomiono siec komórkową w Pjongjangu. Przez kilka lub kilkanaście miesięcy z komórek mogli korzystać zagraniczni turyści, a nawet niektórzy „zwykli” obywatele Północnej Korei. Eksperyment zakończył się jednak bardzo szybko i od 2003 r. lub 2004 r. (według różnych źródeł) prawo posługiwania się przenośnymi telefonami mają tylko przedstawiciele władz (przybywający do kraju obcokrajowcy na granicy oddają swoje komórki do depozytu).

Źródło: Rzeczpospolita

Wojtek Konopa, wyświetlono 3719 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum