Blog BazaTelefonów.pl
 

Płatności za pomocą Androida

Technologie, Telefony 2010-11-17 11:38

Google zamierza wbudować do systemu operacyjnego Android mechanizm płatności, który ma zastąpić karty płatnicze. Podczas konferencji programistycznej Web 2.0 Summit szef Google'a Eric Schmidt ogłosił, że nadchodząca wersja 2.3 (Gingerbread) tego systemu będzie obsługiwała komunikację bliskiego zasięgu (Near Field Communication).

Koncern z Mountain View zamierza jedynie opracować tę technologię i nie planuje wejścia na rynek mikropłatności – zaznaczał Schmidt cytowany przez amerykańskie media.

W komunikacji bliskiego zasięgu przy maksymalnej odległości wynoszącej 20 centymetrów układ w urządzeniu nawiązuje kontakt z odbiornikiem. Ta technologia jest na rynku już od lat. Na razie jednak stosowano ją rzadko, np. w projektach pilotażowych w sklepach z użyciem komórek Nokii albo do kasowania i kontroli biletów komunikacji miejskiej.

Płatności realizowane za pomocą telefonów komórkowych na razie upowszechniły się przede wszystkim w krajach rozwijających się, w których tradycyjna bankowość stoi na niskim poziomie. Choć różne firmy pracują nad tym, aby spopularyzować takie systemy płatności także w krajach zachodnich.

Szef Google'a nie spodziewa się rychłej rewolucji w metodach płatności, ale obserwatorzy tej branży uważają, że wyszukiwarkowy gigant może ten proces przemian przyspieszyć. Analitycy rynku widzą w Androidzie kandydata na przyszłego lidera rynku, który zdetronizuje królującą obecnie Nokię.

Źródło: Heise-online.pl

Wojtek Konopa, wyświetlono 3705 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum