Blog BazaTelefonów.pl
 

Operatorzy kuszą ultraszybkim internetem mobilnym

Internet, Operatorzy 2010-11-30 09:44

Polkomtel i Cyfrowy Polsat zaoferują na początku przyszłego roku ultraszybki internet mobilny w technologii LTE. Polacy zyskają dzięki temu dostęp do rewolucyjnych usług telekomunikacyjnych.

- LTE jest pierwszą technologią służącą do dostarczania naprawdę szybkiego internetu mobilnego. Poprzednie technologie były tylko półśrodkami - przekonuje Tomasz Kulisiewicz, główny analityk firmy doradczej Audytel.- Przy wciąż słabym dostępie do internetu stacjonarnego ta technologia stanowi realną alternatywę dla kabla - dodaje.

LTE (Long Term Evolution) nazywana jest internetem "prawie czwartej generacji" (czekamy jeszcze na LTE Advanced, która będzie prawdziwym internetem 4G), który ma być następcą takich technologii jak GSM, UMTS i HSPA+. Czym się różnią? Ściąganie pełnometrażowego filmu HD (wysokiej rozdzielczości) z sieci w technologii UMTS zajmuje prawie tyle, ile trwa ów film, HSPA+ pobierze film w 38 minut, LTE - w 5,5 minuty. Z czego to wynika? UMTS do szybkość ściągania do 7,2 Mb/s, HSPA+ to 21 Mb/s, LTE - do 160 Mb/s.

Co może LTE, pokazał wczoraj prezes Polkomtela Jarosław Bauc, jeżdżąc po Centrum Nauki "Kopernik" na segwayu zaopatrzonym w kamerę 3D. Obraz z poruszającej się kamery trafiał poprzez ultraszybkie łącze internetu mobilnego na telewizory - bez opóźnień i bez zniekształceń.

Jak przekonuje Bauc, już w pierwszym kwartale 2011 r. Plus przeprowadzi testy LTE wśród wybranych użytkowników. Będą oni mogli korzystać z najnowszej technologii w kilku miejscach Warszawy.- Wprowadzenie tej technologii to naturalna konsekwencja ogólnoświatowych trendów i oczekiwań klientów- podkreśla Krzysztof Kilian, wiceprezes Polkomtela.

Prognozy pokazane przez operatora wskazują, że do końca 2010 r. w Polsce z mobilnego internetu będą korzystały 2 mln klientów posiadających umowy na usługę transmisji danych oraz kilka milionów użytkowników telefonów. Tylko w ciągu ostatniego roku wartość całego rynku mobilnej transmisji danych wzrosła z 300 mln zł do ok. 1,7 mld zł. - W ciągu ostatnich trzech miesięcy średnia dzienna liczba klientów Plusa odwiedzających przez komórkę portale Nk.pl i Facebook wzrosła dwukrotnie - mówi Kilian.

Polkomtel tylko przez kilka godzin był liderem technologii LTE w naszym kraju. Po południu o wdrożeniu ultraszybkiego internetu poinformował też Cyfrowy Polsat. Spółka zamówiła już pierwszą partię modemów umożliwiających korzystanie z ultraszybkiej sieci. Docelowo urządzenie będzie zapewniało prędkość pobierania danych do 100 Mb/s. A już 1 grudnia rozpoczną się zapisy na promocję umożliwiająca skorzystanie z tej nowej technologii za darmo nawet przez pół roku. Z tej promocji skorzysta pierwszych 10 tys. klientów. Co miesiąc będą mieli do dyspozycji bezpłatny pakiet 100 GB.

Cyfrowy Polsat będzie świadczył usługi na infrastrukturze uruchomionej we wrześniu przez operatorów Mobyland i CenterNet. Umowa w tej sprawie zostanie podpisana do końca tego roku.

Z technologii LTE w Cyfrowym Polsacie można już korzystać w niemal 350 lokalizacjach w całym kraju, a docelowo w zasięgu znaleźć ma się większość mieszkańców naszego kraju.

Masowe wprowadzenie technologii LTE będzie oznaczało, że zaczniemy korzystać z nowych usług telekomunikacyjnych. Na niedawnym kongresie branży komórkowej w Barcelonie niektóre z tych nowości pokazał koncern Ericsson. Np. możliwość połączenia się z samochodu z komputerem w domu i wyszukanie w ten sposób muzyki czy nawet filmu z domowej wideoteki, które chcemy odtworzyć w podróży. Można również nadzorować zdalnie zużycie prądu przez urządzenia domowe i w razie potrzeby je wyłączyć.

Dzięki LTE działa też system pozwalający przesłać dane o wypadku samochodowym - specjalna aplikacja wykrywa, że doszło do zderzenia i zawiadamia centrum ratunkowe.

A to nie wszystko: ultraszybki internet oznacza, że bardziej powszechne staną się usługi telemedycyny - monitorowanie stanu zdrowia, np. pracy serca, przez internet, także podczas podróży, czy szybkie diagnozowanie ofiar wypadków.

Źródło: Wyborcza.biz

Wojtek Konopa, wyświetlono 3859 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Komentarze naszych użytkowników: (1):
  • (85.25.239.xxx) @ 2010-11-30 13:28:

    ciekawe ile jeszcze poczekamu az technologia bedzie u nas powszechnie dostepna...pewnie jeszcze pare lat. ciekawe z ta telemedycyna...

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum