Blog BazaTelefonów.pl
 

Maszyny podłączone do sieci przyniosą operatorom miliony

Ciekawostki, Operatorzy 2010-12-14 11:53

W telefonii komórkowej w coraz mniejszym stopniu chodzi o dzwonienie, a legendarny slogan reklamowy "connecting people" powoli staje się przestarzały - przekonują amerykańscy eksperci.

Russell Mosburg, szef placówki badawczej operatora telekomunikacyjnego Sprint, rozpina marynarkę i zostaje w śnieżnobiałej koszuli. Podnosi lewą rękę, bierze ją za przedramię i ściska. Coś piszczy. - To urządzenie mierzy ok. 180 wskaźników funkcjonowania mojego organizmu, jak np. tętno, ciśnienie czy poziom cukru. I komunikuje się z komputerem za pośrednictwem sieci komórkowej - wyjaśnia.

W laboratoriach operatora w Dolinie Krzemowej stoją dziesiątki urządzeń. Wyświetlające reklamy ekrany, wagi podłogowe i liczniki prądu łączy jedno - wszystkie potrafią łączyć się z internetem za pośrednictwem sieci komórkowej. Niewielka kamera umieszczona nad ekranem "zlicza", ile osób zatrzymało się i obejrzało reklamę. Rozpoznaje płeć i rasę, a jeśli odwracamy głowę, notuje "niskie zaangażowanie". Dane w wagi podłogowej mogą lądować w naszym komputerze i pozwalają śledzić efekty ćwiczeń albo diety, a dane z licznika są przesyłane na serwer firmy energetycznej, co pozwala jej zwolnić z pracy tych, którzy zarabiają na życie, pukając do naszych drzwi i spisując zużycie prądu. Jednak są też niepozorne skrzynki, których przeznaczenie dla przeciętnego śmiertelnika jest zagadką. Jedna z nich z nadrukiem "Walsh Wireless" jest szczególnie niebezpieczna. Zamontowana za deską rozdzielczą naszego auta i połączona z komputerem pokładowym samochodu zapisuje wszystkie dane dotyczące prowadzenia samochodu, prędkość, zużycie paliwa, a nawet dokładną trasę, bo zawiera również nawigację satelitarna. A potem wysyła te dane prosto do serwera firmy ubezpieczeniowej, weźmie pod uwagę styl jazdy kierowcy, obliczając dla niego składkę. Jeśli spowodował stłuczkę, to ubezpieczyciel będzie dokładnie wiedział, gdzie, kiedy i z jaką prędkością jechał jego klient.

- Co roku liczba takich danych przesyłanych przez sieci, podwaja się. To spory biznes - przekonuje Russell Mosburg ze Sprinta. Specjaliści z firmy Ericsson produkującej sprzęt m.in. dla sieci telefonii komórkowej uważają, że do 2020 r. wszystkie urządzenia, które mogą skorzystać na podłączeniu do internetu, zostaną do niego podłączone. Oznacza to, że do tego czasu między sobą będzie komunikowało się jakieś 50 mld różnych maszyn, a do tego 5 mld osób rozsianych po miliardzie miejsc. - Oznacza to, że łączność stanie się dla operatorów głównym wyróżnikiem - mówi Hakan Erikson, dyrektor techniczny firmy.

Już dziś sieci komórkowe są coraz bardziej zatkane, co jest zasługą smartfonów. Przeciętny posiadacz telefonu komórkowego wysyła i otrzymuje miesięcznie ok. 10-50 MB danych, ale w przypadku użytkownika smartfornu sprawdzającego pocztę, surfującego po stronach internetowych czy oglądającego wideo jest to już 100-500 MB miesięcznie. Ci, którzy płacą za szerokopasmowy internet mobilny, potrafią przesłać 1-5 GB. A do smartfonów dołączają kolejne urządzenia, jak np. tablety, które generują dużo większy ruch. Na przykład jedno wydanie magazynu na iPada potrafi zajmować ponad 0,5 GB. - Google i Apple bardzo szybko budują swoje pozycje na rynku systemów operacyjnych na komórki i tablety, a w tym biznesie już przestało chodzić o łączenie ludzi, bo coraz bardziej sprowadza się on do rozrywki - twierdzi Hakan Erikson. Jego kolega Arun Bhikshesvaran, szef technologii i strategii Ericssona w Ameryce Północnej, pokazuje iPhone z aplikacją Whistlephone. Jej użytkownicy dostają numer telefonu i mogą dzwonić po całym kraju za darmo, o ile posłuchają reklamy. - Już nie trzeba iść do salonu i podpisywać umowy, żeby dostać numer telefonu. Telefonia głosowa, jeszcze niedawno główna usługą, stała się jedną z wielu aplikacji - podkreśla Bhikshesvaran.

Źródło: Wyborcza.biz

Wojtek Konopa, wyświetlono 3819 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum