Blog BazaTelefonów.pl
 

Nokia miała swojego iPhone'a? Oskarża Apple o kradzież patentów

Ciekawostki, Telefony 2010-12-17 11:06

Według "New York Timesa" fiński gigant już w 2003 r. przygotował telefon z dotykowym ekranem, jednak nie wprowadził go do sprzedaży z obawy o wygórowaną cenę. Teraz Nokia oskarża Apple o kradzież patentów.


 

Apple zaprezentował iPhone'a w czerwcu 2007 r. Od tego czasu zaczął się boom na podobne telefony z dotykowym wyświetlaczem. Teraz firma Steve'a Jobsa jest jednym z największych ich producentów, dystansując Nokię, która jednak pozostaje liderem na globalnym rynku komórek - głównie za sprawą prostszych modeli.

Tymczasem prototyp takiego urządzenia Nokia miała już w 2003 r. Model oznaczony numerem 7700 miał dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 640 x 320 pikseli, który miał ułatwić przeglądanie internetu - jak podawał we wrześniu "NYT". Zarząd wycofał się z pomysłu w obawie, że urządzenie będzie za drogie. Koszty produkcji były według zarządu za wysokie, co podnosiło ryzyko. Zarząd wyrzucił więc projekt do kosza.

Inne źródła podają, że w 2004 r. Nokia miała zbudować też jeden z pierwszych na świecie sklepów internetowych z aplikacjami. Ten pomysł upadł jednak razem z modelem 7700.

Wzajemne oskarżanie się o kradzież patentów nie jest niczym szczególnym w świecie firm elektronicznych. Wcześniej podobne pozwy składał Intel czy producent pamięci flash SanDisk.

Źródło: Wyborcza.biz

Wojtek Konopa, wyświetlono 3963 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum