Blog BazaTelefonów.pl
 

Wojsko nie odda częstotliwości dla LTE?

Inne, Technologie 2011-01-13 14:55

W pierwszym kwartale miał być ogłoszony przetarg na radiowe częstotliwości dla szybkiego bezprzewodowego internetu w technologii LTE. Nie będzie. Powód? MON odmówiło uzgodnienia z UKE harmonogramu zwalniania przez wojsko zajmowanych częstotliwości radiowych.

Zgodnie z planem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w pierwszym kwartale 2011 r. miał rozpocząć się przetarg na częstotliwości, pozwalające budować bezprzewodowe łącza telekomunikacyjne w technologii LTE (ang. Long Term Evolution).

To technologia nawet kilkadziesiąt razy szybsza niż wykorzystywane obecnie przez operatorów komórkowych technologie, oferujące usługi telefoniczne i bezprzewodowy internet. Sieci LTE zapewniają m.in. możliwość oglądania wideo w wysokiej rozdzielczości w komórkach i transfer wielkich plików.

UKE czekał na to, żeby częstotliwości radiowe używane dotychczas przez wojsko zostały zwolnione i przekazane Urzędowi. W tej sprawie uzgodniono z Ministerstwem Obrony Narodowej projekt porozumienia, określający terminy tego przekazania, jednak nie zostało ono podpisane.

- Otrzymaliśmy ostatecznie pismo z MON, że wojsko nie zgadza się na podpisanie harmonogramu. Nie podano jednak przyczyny. W związku z tym wystosowaliśmy do resortu pismo z prośbą o wyjaśnienie - powiedziała prezes UKE Anna Streżyńska.

- Nie ma już szans na przetarg w I kwartale, ponieważ nie jesteśmy w stanie, przy braku porozumienia z MON, rozpocząć prac przygotowawczych
- dodała prezes UKE.

Przetarg ma dotyczyć częstotliwości z zakresu 2500-2570/2620-2690 MHz oraz 790-862 MHz. Przetarg na LTE został już rozstrzygnięty w Europie m.in. w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Danii i Holandii.

Źródło: TVN24.pl

Wojtek Konopa, wyświetlono 3764 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum