Blog BazaTelefonów.pl
 

Adresów IPv4 zabraknie już w tym tygodniu?

Ciekawostki, Internet 2011-01-26 10:05

Jeśli Asia Pacific Network Information Centre - jedna z pięciu regionalnych organizacji RIR (Regional Internet Registries)- przyzna za kilka dni prawo używania dwóch dużych bloków adresów IP ubiegającym się o to firmom, pula internetowych adresów IPv4 może się wyczerpać już w tym tygodniu.

Informację taką podał Leo Vegoda, reprezentujący IANA (Internet Assigned Numbers Authority). Po rozdysponowaniu tych dwóch bloków adresów IP, IANA będzie dysponować tylko pięcioma blokami adresów IP, które zostaną jako ostatnie oddane do dyspozycji pozostałych regionalnych organizacjom RIR. Może to nastąpić już w ciągu najbliższych kilku dniu.

Wymieniony blok adresów o roboczej nazwie "/8" ma ok. 16 mln adresów IPv4. W systemie adresowania IPv4 zdefiniowano 256 takich bloków, natomiast w systemie adresowania IPv6 bloki takie noszą nazwę "/12". Oznacza to, że już na początku lutego IANA nie będzie przyjmować żadnych nowych próśb o przyznanie komukolwiek prawa do używania adresów IPv4. W internecie zacznie wtedy zapewne lawinowo przybywać adresów IPv6.

W internecie funkcjonują dwa liczniki, informujące w trybie online, kiedy adresy IPv4 zostaną ostatecznie wyczerpane: IPv4 Depletion Site oraz potaroo.net.

Źródło: IDG

Wojtek Konopa, wyświetlono 4456 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum