Blog BazaTelefonów.pl
 

Pierwsze na świecie głosowanie przez komórkę

Ciekawostki, Technologie 2011-03-07 15:26

Estoński operator komórkowy EMT, będący spółką zależną TeliaSonera, stworzył pierwszą na świecie usługę mobilnej identyfikacji umożliwiającą głosowanie przez telefon komórkowy. Po raz pierwszy na świecie usługa ta pozwoliła obywatelom Estonii oddać głos przy użyciu telefonów komórkowych podczas wczorajszych wyborów parlamentarnych.

Estonia jest pierwszym krajem, który pozwolił swoim obywatelom głosować w wyborach parlamentarnych przez komórkę. Firma EMT stworzyła usługę Mobilnej Identyfikacji, pozwalającą zweryfikować tożsamość osób przez Internet, złożyć podpis elektroniczny, a obecnie także oddać głos drogą elektroniczną.

„Możliwość użycia telefonu komórkowego do złożenia wiążącego prawnie podpisu elektronicznego, zastępującego odręczny podpis na papierze, jest technologicznym przełomem. Jesteśmy niezmiernie dumni, że możemy wykorzystać tego rodzaju innowacyjną mobilną usługę do oddania głosu w wyborach. Dodatkowo, Mobilną Identyfikację można wykorzystać w Estonii do wszelkiego rodzaju innych usług elektronicznych” - powiedział Hakan Dahlström, Dyrektor Pionu Usług Mobilnych TeliaSonera.

Głosowanie elektronicznie przy użyciu dowodu osobistego możliwe jest w Estonii już od sześciu lat - od wyborów samorządowych w roku 2005. Liczba osób oddających głos drogą elektroniczną stale rośnie, od poziomu 1,9% do 15,8% ogółu głosujących w wyborach samorządowych w roku 2009.

„Estonia wyróżniła się już przyjmując inne innowacyjne rozwiązania w przeszłości. Jestem zadowolony, że Mobilna Identyfikacja jest kolejnym krokiem w naszym rozwoju technologicznym” - powiedział Juhan Parts, Minister Gospodarki i Komunikacji. Wybory parlamentarne w Estonii odbędą się w dniu 6 marca 2011 r.

Źródło: TeliaSonera

Wojtek Konopa, wyświetlono 3872 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum