Blog BazaTelefonów.pl
 

Nagrywanie rozmów telefonicznych nową usługą w ipfon w modelu SaaS!

Operatorzy 2011-03-25 12:42

Operator telefonii internetowej ipfon wprowadził nową, oczekiwaną przez użytkowników usługę nagrywania rozmów telefonicznych. Z pewnością okaże się ona szczególnie użyteczna w działach obsługi klienta, call-center oraz w firmach oferujących usługi i produkty przez telefon.

Nagrywane mogą być zarówno rozmowy wychodzące, jak i przychodzące w trybie automatycznym bądź na żądanie, poprzez wybranie w trakcie rozmowy z klawiatury telefonu klawiszy *2.

Usługa oferowana jest w modelu SaaS, czyli oprogramowanie jako usługa. Nagrane rozmowy są przechowywane na serwerach ipfon w postaci plików mp3 przez ustalony okres nawet do 365 dni. Klient nie ponosi kosztów zakupu drogich urządzeń rejestrujących, tylko płaci miesięczny abonament w wysokości 99 zł netto za nagrywanie i przechowywanie zarejestrowanych rozmów. W ramach usługi ipfon udostępnia 10 GB przestrzeni, którą można rozszerzyć. Dostęp do plików z nagraniami mają wyłącznie upoważnieni użytkownicy po zalogowaniu się do panelu klienta ipfon24.


Klienci ipfona mogą testować nową usługę całkowicie za darmo i bez żadnych zobowiązań. Więcej o nowej usłudze można dowiedzieć się na witrynie www.ipfon.pl/nagrywanie-rozmow.htm.

Źródło: Ipfon

Wojtek Konopa, wyświetlono 3863 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum