Blog BazaTelefonów.pl
 

Raport: Bezpieczeństwo w internecie

Inne, Internet 2011-03-29 16:10

To był punkt zwrotny w dziedzinie sieciowych zagrożeń. Okazało się, ze ubiegły rok to wyraźny spadek zainteresowania cyberprzestępców systemem operacyjnym Microsoftu. Na celownik - jak pisze należący do Grupy Money.pl portal Interaktywnie.com w swoim raporcie poświęconym bezpieczeństwu w internecie - biorą już coraz częściej inne systemy operacyjne. Zwłaszcza te, w które wyposażone są smartfony i tablety.

W sieci nie jest wcale radykalnie bezpieczniej. Wręcz przeciwnie, wyścig przestępców z producentami zabezpieczeń trwa w najlepsze. Przenosi sie na produkty Adobe i Apple. Zwłaszcza Safari, QuickTime i iTunes. Efekt jest taki, ze choć paradoksalnie liczba nowych, złośliwych programów, jakie w ubiegłym roku udało się wytropić analitykom Kaspersky Labs, spadła wyraźnie z około 15 milionów rok wcześniej, do około 13 milionów, to łączna liczba odnotowanych ataków była rekordowa i przekroczyła 1,5 miliarda.

Konie trojańskie to zdecydowany zwycięzca rankingu złośliwego oprogramowania, jakie w ubiegłym roku dało się we znaki posiadaczom komputerów zostały konie trojańskie. Z analiz przeprowadzonych przez laboratoria PandaLabs wynika, ze atakowały one nasze komputery dwukrotnie częściej niż "tradycyjne" wirusy.

Rok 2010 był przełomowy pod jeszcze jednym względem. Pierwszy raz w historii internetu spadła globalna ilość spamu. Oczywiście - jak podkreślają autorzy raportu - nie wszędzie, bo w krajach bogatych ten proceder kwitnie w najlepsze, jednak w skali całego świata i to narzędzie e-oszustów wydaje się być w odwrocie.

Co czeka nas ze strony internetowych przestępców w najbliższych miesiącach? Największe firmy zajmujące się bezpieczeństwem w sieci są zgodne w prognozach: będzie coraz gorzej. Ten rok, zdaniem cytowanych przez Interaktywnie.com ekspertów, stać będzie pod znakiem lawinowego wzrostu zagrożenia dla korzystających z internetu produktów Apple oraz tych działających pod kontrola systemu Android, autorstwa Google. W czołówce nadal plasować się będą media społecznościowe. W myśl prawidłowości, że miliony użytkowników, to miliony potencjalnych ofiar.

Źródło: Money.pl, Interaktywnie.com

Wojtek Konopa, wyświetlono 4475 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum