Blog BazaTelefonów.pl
 

Inauguracja Akademii BlackBerry na Politechnice Śląskiej

Inne 2011-05-13 15:54

Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej wraz z Research In Motion, producentem rozwiązania BlackBerry, firmą Proget członkiem BlackBerry® Alliance oraz Polkomtel S.A. operatorem sieci Plus, uruchamiają projekt dydaktyczny Akademia BlackBerry (BlackBerry Academic Program).

Celem programu jest przekazanie rzetelnej i aktualnej wiedzy na temat możliwości rozwoju specjalizowanych aplikacji i zarządzania środowiskiem mobilnym we współczesnym przedsiębiorstwie. W ramach projektu, studenci będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat technologii BlackBerry.

Korzyści płynące z uczestnictwa w programie to między innymi:

  • Poznanie technologii BlackBerry,
  • Dostęp do najnowszych urządzeń i oprogramowania BlackBerry,
  • Zdobywanie praktycznych umiejętności w czasie korzystania z tych urządzeń,
  • Zdobycie praktycznych umiejętności cenionych przez przyszłych pracodawców.

Zainteresowane osoby zapraszamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego.

Jednocześnie zapraszamy na inaugurację projektu połączoną z ogólną prezentacją środowiska BlackBerry, która odbędzie się w czwartek 26 maja 2011 r. o godzinie 12:15 w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ul. Konarskiego 18 B w auli B.

Udział w zajęciach Akademii BlackBerry jest bezpłatny.

O Akademii:

Akademia BlackBerry jest projektem dydaktycznym firmy Research In Motion (RIM), będącej producentem rozwiązań BlackBerry. Celem projektu jest przedstawienie studentom oferowanych rozwiązań oraz dostarczenie wiedzy umożliwiającej stosowanie prezentowanych technologii w ramach dalszych studiów oraz przyszłej pracy zawodowej.

Rozwiązania BlackBerry są rozwijane przez firmę RIM od roku 1999. W chwili obecnej marka BlackBerry jest kojarzona przede wszystkim z urządzeniami typu smartfon, występującymi w postaci terminali BlackBerry, urządzeniem typu tablet znanym jako BlackBerry PlayBook, z usługi BIS (BlackBerry Internet Service), z usługi BES (BlackBerry Enterprise Service) oraz z platform serwerowych BES (BlackBerry Enterprise Server) i BESX (BlackBerry Enterprise Server Express).

Terminale BlackBerry są łatwo rozpoznawalne, przede wszystkim dzięki charakterystycznej postaci ich obudowy. Większość urządzeń jest wyposażona w pełną fizyczną klawiaturę QWERTY. Podstawowa funkcjonalność, z której słyną terminale BlackBerry to obsługa wiadomości pocztowych. Ich dostarczanie odbywa się metodą „push-email”, która pozwala na automatyczne odbieranie poczty w czasie rzeczywistym dzięki stałemu połączeniu z serwerem BlackBerry. BlackBerry to jednak nie tylko poczta. Można wymienić choćby komunikator BlackBerry Messenger, który zyskał dużą popularność wśród młodzieży na całym Świecie. Ponadto dla terminali BlackBerry dostępne są klienty takich popularnych serwisów społecznościowych jak Facebook, Foursquare, GetGlue, MySpace czy Twitter. Pełną funkcjonalność tych urządzeń użytkownik otrzymuje po aktywacji u operatora telefonii komórkowej usługi BIS (BlackBerry Internet Service). W chwili obecnej usługa ta jest dostępna w Polsce u operatorów sieci Plus, Orange, Era oraz Play.

Producent rozwiązania BlackBerry udostępnił programistom biblioteki i narzędzia do tworzenia specjalizowanego oprogramowania dla produkowanych przez siebie urządzeń, pozwalającego na rozszerzanie ich funkcjonalności. Udostępnione biblioteki zawierają bardzo szeroki zestaw klas i funkcji pozwalających na wykorzystanie możliwości urządzeń. Umożliwia to tworzenie zarówno prostych jak i zaawansowanych aplikacji działających lokalnie na terminalu lub używających sieci Internet jako kanału wymiany informacji. Oprócz tego producent udostępnia nieodpłatnie symulatory wszystkich produkowanych terminali oraz tabletu, na których można testować przygotowane wcześniej aplikacje. Dostępna jest także szczegółowa dokumentacja i obszerna baza wiedzy dotycząca całego środowiska programistycznego.

Oprócz usługi BIS operatorzy udostępniają użytkownikom także nieco droższą usługę o nazwie BES (BlackBerry Enterprise Service), która pozwala na integrację terminala z biznesowym środowiskiem sieciowym, w którym działa np. serwer Microsoft Exchange lub Lotus Domino. Dzięki takiej integracji zwiększana jest mobilność użytkownika systemu dzięki obsłudze danych PIM (Personal Information Management) w trybie „push„. Aby taka integracja była możliwa infrastruktura sieciowa przedsiębiorstwa musi być wyposażona w rozwiązanie serwerowe BES lub BESX. Terminale współpracujące ze środowiskiem BES muszą działać w oparciu o aktywną usługę BES. Środowisko BESX w odróżnieniu od środowiska BES jest darmowe i daje możliwość współpracy z terminalami, które działają w oparciu o usługę BIS lub BES. Główną różnicą między tymi rozwiązaniami jest przede wszystkim mniejsza, w przypadku rozwiązania darmowego, liczba dostępnych zasad bezpieczeństwa jakie może wymusić administrator systemu na jego użytkownikach. Obydwa rozwiązania sprawiają, że terminal BlackBerry niezależnie od jego lokalizacji jest zalogowany w intranecie przedsiębiorstwa.

W ostatnich dniach miała miejsce premiera urządzenia o nazwie BlackBerry PlayBook. Jest to tablet RIMu, działający w oparciu o system operacyjny zaprojektowany przez firmę QNX (znaną między innymi z systemów automatyki zainstalowanych w pojazdach samochodowych). Urządzenie współpracuje z terminalami BlackBerry dzięki rozwiązaniu BlackBerry Bridge. Wkrótce udostępniona zostanie wersja oprogramowania systemowego dla tabletu, dzięki której na PlayBooku będzie można uruchamiać aplikacje przeznaczone dla platformy Android.

Jedną z charakterystycznych cech rozwiązań BlackBerry jest wyjątkowo wysoki stopień ich bezpieczeństwa. Powszechnie rozwiązania te są kojarzone z zastosowaniami biznesowymi typowymi dla dużych przedsiębiorstw. Rozwiązania zyskały użytkowników w sektorze publicznym na całym Świecie. Korzysta z niego wojsko, departamenty obrony narodowej, policja, służby specjalne i wiele innych. Szczególnym obszarem dla zastosowań rozwiązań BlackBerry są potrzeby związane z wspomaganiem procesów mobilnego monitorowania i diagnozowania obiektów technicznych. Dla realizacji takich potrzeb architektura środowisk BES i BESX może być rozbudowywana poprzez zastosowanie odpowiednio wybranych metod i technik sztucznej inteligencji.

W związku z pracami badawczymi, prowadzonymi na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, podjęto decyzję o celowości przystąpienia do projektu dydaktycznego Akademia BlackBerry. W marcu 2011 r. firma RIM oficjalnie zaprosiła nas do udziału w tym projekcie. W ramach Akademii BlackBerry będą prowadzone wykłady (15 godzin) oraz zajęcia laboratoryjne (15 lub 30 godzin). Podczas wykładów słuchacze zapoznają się z działaniem oraz konfiguracją środowiska BES jak również poznają podstawy programowania aplikacji mobilnych przeznaczonych dla urządzeń BlackBerry. Słuchacze otrzymają materiały pomocnicze zawierające konspekty z wykładów. W ramach zajęć laboratoryjnych nabywane będą praktyczne umiejętności dotyczące instalowania i konfigurowania środowiska BES. Studenci będą również rozwiązywali indywidualne zadania korzystając z symulatorów terminali BlackBerry oraz z dedykowanego środowiska programistycznego. W trakcie zajęć słuchaczom udostępnione będą również działające terminale BlackBerry.

Zajęcia Akademii BlackBerry rozpoczną się w październiku 2011 r. W wykładach będą mogli uczestniczyć studenci wszystkich wydziałów Politechniki Śląskiej, po uprzednim zgłoszeniu się. Zajęcia laboratoryjne rozpoczną się po zakończeniu wykładów. Wymiar (liczba godzin) zajęć laboratoryjnych oraz możliwości uczestniczenia w nich przez słuchaczy wykładów, będą uzależnione od liczby uczestników. Szczegółowe informacje na ten temat zostaną przekazane w terminie późniejszym.

Na podstawie pozytywnych ocen indywidualnego zadania, związanego z opracowaniem aplikacji dla terminali BlackBerry, realizowanego częściowo w czasie zajęć laboratoryjnych i częściowo w ramach pracy domowej, uczestnicy zajęć będą mogli uzyskać certyfikat potwierdzający zaliczenie zajęć.

Źródło: Bbnews.pl

Wojtek Konopa, wyświetlono 4119 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum