Blog BazaTelefonów.pl
 

Singapur, Sztokholm i Seul zajmują pierwsze miejsca w rankingu miast o rozwiniętej sieci

Technologie 2011-05-23 14:39

Networked Society City Index to lista rankingowa opracowana wspólnie przez Ericsson i firmę konsultingową Arthur D. Little, zaprezentowana w dniu 10 maja podczas Business Innovation Forum zorganizowanego przez Ericsson w Dolinie Krzemowej w USA. Lista wykazuje, że miasta o najwyższym stopniu dojrzałości teleinformatyki lepiej dają sobie radę z takimi problemami jak ochrona środowiska, infrastruktura, bezpieczeństwo publiczne, jakość służby zdrowia i oświata.

Erik Almqvist, dyrektor skandynawskiego oddziału firmy Arthur D. Little, powiedział: „Budowa społeczeństwa sieciowego jest obecnie jednym z wielkich wyzwań stojących przed ludzkością. Chociaż przedstawiony raport może być uznany za jedynie skromny punkt wyjścia do zbadania związków pomiędzy inwestycjami w teleinformatykę a zrównoważonym rozwojem, mamy wspólnie nadzieję, że zgodnie z naszym zamiarem będzie on również zachętą dla miast, aby nie zadowalać się istniejącym stanem rzeczy".

Trzy miasta, które uzyskały najwyższe lokaty na liście rankingowej — Singapur, Sztokholm i Seul — pomyślnie osiągają wiele celów społecznych, ekonomicznych i ekologicznych dzięki intensywnym nakładom na teleinformatykę. Na przykład Singapur energicznie stymuluje rozwój e-medycyny i jest pionierem w dziedzinie zarządzania korkami ulicznymi, Sztokholm uznaje teleinformatykę za główny czynnik umożliwiający współpracę przy badaniach i przekazywanie wiedzy, zaś Seul wykorzystuje teleinformatykę do realizacji inicjatyw związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii chroniących środowisko.

Raport wskazuje także, jakie działania mogą być podjęte przez miasta zajmujące dalsze pozycje w rankingu. Miasta takie powinny zapewnić dostęp do systemów teleinformatycznych i szkolenie w tym zakresie dla mniej uprzywilejowanych grup społecznych, a dzięki temu zmniejszyć wykluczenie cyfrowe.

Mathieu Lefevre, dyrektor wykonawczy New Cities Foundation, powiedział: „Koncepcja «sieciowego miasta» jest już realizowana i wpłynie w znaczący sposób na życie coraz większej części ludzkości. Networked Society City Index to ważny raport, który pokazuje, że Ericsson rozumie znaczenie tej ogólnoświatowej tendencji oraz znajduje się w awangardzie jeśli chodzi o myślenie o przyszłości naszej planety — powszechnie zurbanizowanej i z powszechnym dostępem do sieci".

Obecnie ponad 50% ludzkości żyje w obszarach zurbanizowanych. Prognozuje się, że do 2030 r. odsetek ten wzrośnie do ok. 60%. Liczba miast o ponad 10 mln mieszkańców przekroczy do tego czasu 30, co oznacza wzrost o ok. 40%. W obliczu takiego wzrostu liczby wielkich miast, czołowi decydenci będą mogli lepiej zapewnić zrównoważony rozwój, jeśli skorzystają z doświadczeń miast, które wypadają najlepiej w rankingu rozwoju teleinformatyki.

Erik Kruse z Laboratorium Społeczeństwa Sieciowego, Ericsson, powiedział: „Dzięki pokazaniu przykładów pozytywnego wpływu teleinformatyki na rozwój miasta, raport może pobudzić dialog z decydentami na temat jej wykorzystania dla osiągania sukcesów organizacyjnych i socjalnych w aspekcie ekonomicznym, ekologicznym i społecznym".

Na 10 czołowych miejscach listy rankingowej Networked Society City Index znalazły się następujące miasta: Singapur, Sztokholm, Seul, Londyn, Paryż, Nowy Jork, Tokio, Los Angeles, Szanghaj i Pekin.

Źródło: Ericsson

Wojtek Konopa, wyświetlono 3503 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum