Blog BazaTelefonów.pl
 

Bezprzewodowe połączenie telefonu z telewizorem

Technologie, Telefony 2011-06-06 16:56

Topowe multimedialne modele z systemem Android zostały wyposażone w moduł DLNA, który umożliwia bezprzewodowe połączenie urządzenia z kompatybilnym odbiornikiem (np. serwerem multimedialnym, telewizorem, komputerem).

Do tej grupy urządzeń należą m.in. telefony: HTC Desire HD, Motorola Milestone XT720, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy I5800 czy tablet Galaxy Tab. Jak na wybranych modelach korzystać z tej funkcji?

Dużą zaletą DLNA jest możliwość bezprzewodowej transmisji obrazu w jakości HD 720p. Poza plikami wideo, przez DLNA odtwarzać można muzykę i zdjęcia.

Smartfony HTC

W nowych modelach HTC za obsługę DLNA odpowiada program Centrum multimediów. Po uruchomieniu aplikacji można wybrać, jakie treści będą strumieniowane. Mogą być to pliki audio, zdjęcia lub filmy.

Po wybraniu kategorii program przenosi automatycznie do dedykowanego odtwarzacza w telefonie i prosi o uruchomienie modułu WiFi. Następnie odszukuje wszystkie telewizory i serwery domowe obsługujące standard DLNA. Po wyborze odbiornika, treści multimedialne są transmitowane, a zarządzanie nimi odbywa się poprzez dedykowany odtwarzacz w telefonie.

Centrum multimediów umożliwia tylko jednokierunkowej transmisji plików multimedialnych z telefonu do odbiornika. Aby przeglądać pliki z innych urządzeń przez DLNA należy skorzystać z programu HTC Media Link oraz adaptera DLNA o tej samej nazwie. Program pozwala na bezpośrednie połączenie z adapterem lub połączenie z siecią WiFi za pośrednictwem adaptera.

Smartfony Motorola
 W niemal identyczną aplikację została wyposażona Motorola Milestone XT720. Program Udostępnianie multimediów pozwala wybrać pliki, które mają być transmitowane do odbiornika, spośród wszystkich treści multimedialnych w telefonie. W aplikacji Motoroli transmisja jest jednokierunkowa – z telefonu do odbiornika.

Smartfony Samsung
 Także w najnowszych Androidach Samsunga można bezprzewodowo wysyłać pliki wprost do odbiornika. Galaxy S, Galaxy I5800 czy Galaxy Tab mają aplikację AllShare, która służy do zarządzania modułem DLNA. Program automatycznie wyszukuje kompatybilne urządzenia, jak telewizory, laptopy czy domowe serwery multimedialne.

Po odnalezieniu urządzenia i sparowaniu z nim można odtwarzać pliki. W telewizorach Samsunga wystarczy skorzystać z funkcji DLNA, a pilotem wybierać treści, które mają być strumieniowane z telefonu.

AllShare pozwala także na przeglądanie w telefonie plików multimedialnych, które znajdują się na serwerze. Serwerem w tym wypadku może być domowy serwer multimedialny, komputer osobisty z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem lub konsola PlayStation 3 czy Xbox 360. Pliki zamieszczone na serwerze są odtwarzane w dedykowanych programach. By funkcja działała w laptopie lub komputerze potrzebne jest oprogramowanie umożliwiające dzielenie plików po sieci WiFi (np. PS3 Media Serwer)

Dzięki AllShare telefony Samsunga można wykorzystywać także jako pomost między serwerem multimedialnym a odbiornikiem TV lub innym odtwarzaczem.

Dodatkowe oprogramowanie
 Standardowe aplikacje to nie wszystko. W telefonach z Androidem można korzystać także z szeregu programów dostępnych w Markecie, które umożliwiają połączenie telefonu z telewizorem lub serwerem.

Przykładem takiej aplikacji jest iMediaShare. Program nie tylko strumieniuje obraz i muzykę do telewizora, lecz także obsługuje połączenia z konsolami PS3 i Xbox oraz pozwala w łatwy sposób wyświetlać pliki z popularnych portali społecznościowych, jak Picasa, Twitter czy Facebook.

Aplikacja jest dostępna w darmowej wersji, która ma ograniczone możliwości oraz płatnej wersji Premium.

Telewizor nie ma DLNA?

 Korzystanie z bezpośredniego streamingu wideo do telewizora wymaga, aby odbiornik był wyposażony w moduł DLNA lub był podłączony do domowej sieci multimedialnej. W telewizorach pozbawionych modułu można korzystać z dodatkowych akcesoriów, jak adapter HTC Media Link. Po podłączeniu adaptera do telewizora przez kabel HDMI, transmisja staje się możliwa.

Niestety, cena urządzenia jest dość wysoka.

Źródło: Play

Wojtek Konopa, wyświetlono 5781 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum