Blog BazaTelefonów.pl
 

Polska technologia rozpoznawania zdjęć pomoże Warszawie w zdobyciu tytułu europejskiej stolicy kultury?

Aplikacje 2011-06-14 09:15

Polska technologia rozpoznawania zdjęć, którą stworzyli programiści z iTraff Technology, odnosi pierwsze sukcesy. Wdrożona w aplikację Art4Europe, zwyciężyła podczas międzynarodowego konkursu Hack4Europe. Wyróżnione rozwiązanie może niedługo zaistnieć w postaci aplikacji dedykowanej dla systemu iOS.

W zeszłą środę szeroko pisano o laureatach konkursu Hack4Europe. W kategorii „rozwiązanie o największej wartości biznesowej” zwyciężyła aplikacja programistów iTraff Technology.

- Użytkownik tej aplikacji, znajdując się w muzeum, robi zdjęcie obrazu telefonem. Na tej podstawie uzyskuje dodatkowe informacje o tym obrazie. Dodatkowo użytkownik może zostać skierowany np. do sklepu internetowego z reprodukcjami obrazu czy z książkami opisującymi dany obraz – wyjaśnia jeden z organizatorów konkursu, Marcin Werla.

Dziś wiadomo, że w związku z tym już niedługo może w Apple Store pojawić się nowa aplikacja, która umożliwi jej użytkownikom rozpoznawanie warszawskich zabytków. Uławiałaby znacznie zwiedzanie miasta przybywającym do niego turystom. Może być atutem w kontekście zbliżających się Euro 2012 lub wyborów na Europejską Stolicę Kultury (w których stolica uczestniczy).

- Bardzo cieszymy się z tego, że udało nam się stworzyć tak zaawansowaną technologię. W mediach porównywano ją nawet z Google Goggles. Już teraz mogą państwo testować jej działanie w aplikacji SaveUp. W chwili obecnej rozpoznaje ona książki, ale mamy w planach nowe zastosowania – mówi CEO iTraff Technology, Arkadiusz Skuza.

Hack4Europe to seria spotkań organizowanych przez Fundację Europeana. Pierwsze z nich miało miejsce w Poznaniu. Kolejne trzy odbędą się w Londynie, Barcelonie i Sztokholmie. Mają one na celu odkrycie społecznego i ekonomicznego potencjału, który niosą ze sobą dane Fundacji dotyczące dziedzictwa kulturowego. Z kolei firma iTraff Technology jest spółką, która powstała pod koniec 2010 roku i na rynku znana jest z rozpoznającej książki, na podstawie zdjęć zrobionych aparatem telefonu, aplikacji SaveUp.

Źródło: SaveUp

Wojtek Konopa, wyświetlono 3973 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum