Blog BazaTelefonów.pl
 

Społeczeństwo informacyjne potrzebuje wsparcia rządu

Inne, Technologie 2011-06-29 11:04

Nowoczesne technologie informacyjne i telekomunikacyjne są współcześnie strategicznym elementem stymulującym wzrost gospodarczy oraz zatrudnienie. Zgodnie z wynikami badań prowadzonymi przez Komisję Europejską wzrost PKB w 25 proc. związany jest z inwestycjami w nowoczesne technologie informatyczne, a wzrost produktywności pracy aż w 50 procentach!

Różnice wyników gospodarczych osiągane przez poszczególne państwa można zatem w dużej mierze tłumaczyć wysokością inwestycji w ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne). W Polsce niestety nie jest z tym najlepiej – co pokazuje sonda BCC.

Jeżeli chcemy być państwem nowoczesnym, w którym wszyscy ludzie chcą żyć i budować swoją przyszłość, muszą być stworzone jak najlepsze warunki budowy tzw. nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego, co wyrówna szanse rozwoju dla Polaków, bez względu na to, gdzie i jak żyją, i skąd się wywodzą.

BCC przeprowadził sondę wśród kilkuset przedsiębiorców zadając pytanie: „Czy uważa Pani/Pan, że obecny rząd kładzie wystarczający nacisk na upowszechnianie w Polsce nowoczesnych technologii informacyjno-telekomunikacyjnych oraz stwarza wystarczające warunki dla rozwoju i budowy tzw. innowacyjnej gospodarki?” Odpowiedź jest jednoznaczna – NIE (87,44 proc. oddanych głosów wobec 12,56 proc. na TAK).
 
Aby ten negatywny trend zmienić, powinniśmy wzorować się na takich państwach jak: Finlandia, Niemcy, Singapur, Izrael czy Norwegia. Łączy je to, że wszystkie – pod względem rozwoju nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego – odnoszą sukcesy, ale również to, że we wszystkich – Kancelaria Premiera jest bezpośrednio zaangażowana i aktywnie wspiera ten proces. Odwrotnie niż w Polsce.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy :

  • zwiększenie inwestycji w segmencie ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) umożliwi firmom segmentu IT oraz telekomom dalszy rozwój i podejmowanie nowych inwestycji (głównie infrastrukturalnych), pozwalających zmniejszać dystans dzielący obecnie Polskę od czołówki państw europejskich,
  • systematyczny rozwój infrastruktury (m.in. dostępu od szybkiego internetu) umożliwi wielu przedsiębiorcom łatwiejszy dostęp poprzez sieć do potencjalnych klientów oraz zwiększanie dochodów z tzw. e-handlu,
  • budowa społeczeństwa informacyjnego oznacza zmniejszanie kosztów obsługi (np. dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów, bez potrzeby drukowania faktur i ponoszenia kosztów przesyłek) oraz znacznie szybszy dostęp do dowolnych informacji i sprawną komunikację ze swoimi klientami,
  • wdrażanie nauczania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (zarówno w szkołach jak i na uczelniach, a także w ramach różnych programów np. „50+”) stwarza pracodawcom szansę pozyskiwania znacznie bardziej wykształconych kadr,
  • dzięki wdrażaniu coraz bardziej nowoczesnych systemów IT, klasy BI, CRM, ERP przedsiębiorcy mogą optymalizować koszty, zwiększać wydajność, lepiej prowadzić wszelkie działania logistyczne oraz posiadać zawsze dostęp do aktualnych i dostępnych „na żądanie” raportów i zestawień, niezbędnych do podejmowania szybkich decyzji.

Jeżeli Polska ma wykorzystać swój potencjał gospodarczy oraz szansę, jaką daje gospodarka oparta na wiedzy, niezbędne jest większe zaangażowanie rządu, wspierające długoterminowo politykę w zakresie budowy społeczeństwa informacyjnego oraz sprawna koordynacja tego procesu. W przeciwnym razie w dalszym ciągu będziemy pozycjonowani w „ogonie” Europy, a dzieląca nas w tym zakresie przepaść do czołówki Europy będzie stale się powiększać.

Źródło: Business Centre Club

Wojtek Konopa, wyświetlono 3276 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum