Blog BazaTelefonów.pl
 

Śmiercionośne gadżety

Gadżety, Inne 2011-07-12 09:54

Amerykańska organizacja GHSA stwierdziła, że rozproszenie uwagi spowodowane obecnością różnego rodzaju gadżetów elektronicznych przyczyniło się aż do 25% wypadków drogowych w samych USA.

Telefony, GPSy i inne gadżety zostały obarczone za (przeciętnie) jeden na cztery wypadki drogowe na podstawie analizy aż 350 prac naukowych z tego zakresu, publikowanych od 2000 roku.

Wiadomo, oczywiście, że urządzenie elektroniczne nie chwytają za kierownicę i nie rozbiją samochodów. Robią to kierowcy. Eksperci stwierdzili, że statystycznie częściej do wypadków na drodze dochodzi, kiedy kierujący pojazdem rozmawia przez telefon. Bardziej niż rozmowy na bezpieczeństwo na drodze wpływa jednak pisanie SMSów w trakcie prowadzenia samochodu.

Autorzy raportu podkreślają, że otaczanie się i używanie gadżetów w trakcie jazdy często kończy się na stłuczonym reflektorze, pękniętym zderzaku lub strzaskanym lusterku. Jest jednakże statystycznie częściej powodem wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Organizacja nawiązuje także w swoim raporcie do skutku, który na jazdę "pod wpływem gadżetu" wywarły restrykcje prawne. Surowe kary oraz inne przesłanki, jak się okazuje, sprawiły, że zjawisko zredukowało się do połowy swej wielkości sprzed ustanowienia odpowiednich obostrzeń. Nie zostało jednak zupełnie wyeliminowane i nadal zbiera śmiertelne żniwo.

Z ciekawostek, które można w raporcie wyczytać - eksperci nie są w stanie dać zdecydowanej odpowiedzi na pytanie czy używanie tak zwanych systemów głośnomówiących jest bezpieczniejsze niż trzymanie słuchawki w ręku.

Dyrektor GHSA, Barbara Harsha stwierdziła: Mimo iż na temat zjawiska utraty koncentracji przez kierowców napisano już tak wiele, nadal nie wiemy wszystkiego (...) Konieczne są dalsze badania, aby opracować metodę radzenia sobie z tym zjawiskiem

Samo GHSA to tak zwany NGO, czyli pozarządowa organizacja pożytku publicznego. Governors Highway Safety Association działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze. W końcowej części raportu zasugerowało odpowiednim administracjom zakazać wszystkim kierowcom pisania SMSów w samochodzie, a tym jeszcze niedoświadczonym także telefonowania w trakcie jazdy.

Źródło: Gazeta.pl

Wojtek Konopa, wyświetlono 3675 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum