Blog BazaTelefonów.pl
 

Zielona strona Magenty

Operatorzy 2011-09-14 14:39

Działania przyjazne środowisku to jeden z priorytetów Polskiej Telefonii Cyfrowej, dlatego operator ciągle unowocześnia swoją infrastrukturę sieciową i informatyczną oraz prowadzi testy nowoczesnych „zielonych” rozwiązań. Jednym z najważniejszych elementów działalności firmy przyjaznej środowisku jest ograniczanie zużycia energii elektrycznej, niezbędnej do pracy infrastruktury sieciowej i IT oraz do utrzymywania właściwej temperatury infrastruktury stacji bazowych.

Nowoczesne planowanie budowy stacji bazowej pozwala na wykorzystywanie naturalnych metod ogrzewania stacji, dzięki wykorzystaniu energii cieplnej z ziemi oraz chłodzenia dzięki odpowiedniej budowie infrastruktury i wykorzystania ruchów powietrza. Działania takie pozwalają na ograniczenie zużycia energii o 20 do 40%. Ponad 30% stosowanych przez PTC rozwiązań to projekty autorskie wdrażane we współpracy z kooperantami.

Ogromne znaczenie ma także korzystanie z tzw. inteligentnych BTSów, które w zależności od chwilowego obciążenia wyłączają niewykorzystywane sektory. Do tak działających stacji bazowych można dostarczyć zieloną energię, czyli pochodzącą ze źródeł odnawialnych. W przypadku PTC są to baterie słoneczne oraz zasilanie wiatrowe, którego testy firma właśnie rozpoczęła.

„Najnowocześniejsze technologie, będące jednocześnie przyjazne środowisku, stanowią jeden z priorytetów naszych działań. Dlatego pracujemy nad rozwiązaniami, które można wdrażać już teraz lub które będą mogły mieć zastosowane za kilka miesięcy lub lat. Naszą ambicją jest bycie firmą innowacyjną, przyjazną środowisku, liderem technologicznym i wzorem do naśladowania. Dobitnym potwierdzeniem naszych dotychczasowych działań jest przyznany nam Certyfikat Zielona Marka.” – powiedział Milan Zika, Dyrektor ds. Technologii i Innowacji w Polskiej Telefonii Cyfrowej.

PTC jest właścicielem około 20 obiektów centralowych i tzw. data center, zajmujących powierzchnię 7500 m2 (pełnowymiarowe boisko piłkarskie ma około 7600m2). Przeprowadzone w ostatnim czasie modernizacje i wymiany sprzętu na nowocześniejszy i wydajniejszy spowodowały zmniejszenie powierzchni zajętej przez sprzęt o 200m2, a także obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną o 0,5 mln kWh. Dalsze modernizacje doprowadzą do ograniczenia zużycia energii o kolejne 15 mln kWh w skali roku. Wszystkie te zmiany spowodują ograniczenie w poborze energii porównywalne z rocznym zapotrzebowaniem blisko 4500 trzyosobowych gospodarstw domowych.

W sierpniu w PTC rozpoczęły pracę pierwsze w pełni elektryczne samochody. Są one wykorzystywane przez pracowników do wykonywania codziennych obowiązków. Z tego powodu wybudowano przy siedzibie firmy stację ładowania pojazdów. Kolejna zostanie uruchomiona już wkrótce i będzie dostępna za darmo dla wszystkich klientów T-Mobile.

Źródło: T-mobile

Wojtek Konopa, wyświetlono 3383 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum