Blog BazaTelefonów.pl
 

Większa ochrona konsumentów korzystających z konkursów sms i serwisów telefonicznych

Inne 2011-09-14 15:58

Firmy telekomunikacyjne i dostawców oferujących usługi płatne przy pomocy smsów, głosowań telefonicznych i płatnych serwisów telefonicznych czeka wiele zmian, a klienci biorący udział w konkursach będą lepiej chronieni. To podstawowy wniosek, jaki wynika z analizy zmian w prawie telekomunikacyjnym, które przyjął Senat.

Dostawcy będą zobowiązani podawać cenę za sms lub za całe połączenie w kwocie brutto (wcześniej należało podać cenę netto i brutto). W przypadku, gdy usługa ma charakter subskrypcji, jej dostawca będzie dodatkowo zobowiązany podać w sposób przejrzysty i czytelny informację o zasadach korzystania z serwisu. W przypadku, gdy informacja będzie miała charakter graficzny, tło informacji nie może utrudniać lub uniemożliwiać zapoznania się z ceną tej usługi. Dodatkowym ułatwieniem dla klientów ma być również możliwość dokonania skutecznej i natychmiastowej rezygnacji z subskrypcji w dowolnym momencie, w sposób prosty i wolny od opłat.

Jeżeli proponowane zmiany wejdą w życie, zapewnią większą ochronę korzystającym z konkursów sms, płatnych serwisów telefonicznych, czy głosowań. Jednocześnie te zmiany spowodują wzrost obowiązków po stronie dostawców takich usług i firm telekomunikacyjnych, dla których dostosowanie się do nowych przepisów może być skomplikowane od strony technicznej – mówi Agnieszka Besiekierska z kancelarii CMS Cameron McKenna, specjalizująca się w prawie telekomunikacyjnym.

Zgodnie z ustawą, w przypadku połączeń telefonicznych, przed rozpoczęciem naliczania opłat, dostawca będzie musiał podać informację o cenie za usługę. Jeżeli w trakcie połączenia zmianie ulegnie wysokość opłaty, firma będzie musiała poinformować użytkownika (np. serwisów randkowych) o fakcie zmiany z 10-cio sekundowym wyprzedzeniem.

W przypadku przekroczenia określonego progu kwotowego, firma telekomunikacyjna będzie miała obowiązek automatycznej blokady wykonywania połączeń na numery o podwyższonej opłacie i odbierania połączeń z takich numerów. Senat wprowadził do ustawy poprawkę, która zobowiązuje firmy do oferowania abonentom trzech progów kwotowych, wynoszących 35, 100 i 200 złotych. Dodatkowo, ustawa umożliwi klientom określenie maksymalnej ceny pojedynczego połączenia na usługi płatne. W sytuacji, gdy połączenie przekroczy wskazany limit, usługa zostanie przerwana.

Źródło: Cms-cmck

Wojtek Konopa, wyświetlono 3235 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum