Blog BazaTelefonów.pl
 

Jakdojade.pl zmienia Google na Emapę

GPS 2012-03-08 11:00

Jeden z polskich serwisów mapowych, jakdojade.pl zmienił dostawcę mapy Polski. W nowej wersji portalu miejsce map Google zajmą dane łódzkiej Spółki Emapa.

Od niedawna CITY-NAV sp. z o.o., twórca jakdojade.pl udostępnia testową wersję nowej odsłony portalu. Jest ona już oparta na platformie mapowej pochodzącej od Emapy. Zmiana dostawcy danych kartograficznych z dotychczasowego Google Maps wynikała z nowej polityki licencjonowania wprowadzonej wraz z początkiem roku przez amerykańskiego giganta.

Jak CITY-NAV pisze na swoim blogu „Konieczność rezygnacji z map Google wynika ze zmiany licencji, w której Google wprowadza niezwykle wysokie opłaty za wykorzystywanie ich map. Opłaty znacznie przekraczające możliwości naszego portalu zmusiły nas do poszukania nowego dostawcy map. Starając się zapewnić możliwie najwyższą jakość danych rozpoczęliśmy współpracę ze Spółką Emapa, oferującą w tym momencie jedne z najdokładniejszych i najbardziej aktualnych map na polskim rynku.”
 
Ostatnie miesiące pokazały, że polskie firmy stawiające na Google Maps muszą liczyć się z ryzykiem zmian w warunkach licencjonowania, na które nie mają wpływu. Wiele przedsiębiorstw skuszonych darmowymi mapami zbudowało na nich swoje systemy. Po jednostronnym wprowadzeniu zmian przez Google stanęły one przed wyborem: albo będą płacić wysokie opłaty za licencję albo muszą zmienić dostawcę map, co z kolei często wiąże się z gruntowną przebudową systemu.

„Z chęcią i otwartością przystąpiliśmy do rozmów z serwisem jakdojade.pl, perspektywa takiej współpracy bowiem doskonale wpisuje się w nasze długofalowe cele biznesowe.” – mówi Izabella Wieczorek, Dyrektor Działu Sprzedaży i Członek Zarządu w Spółce Emapa. „Szybko udało nam się osiągnąć wzajemne porozumienie. Jest to dowodem, że zdecydowanie łatwiej negocjować warunki z podmiotem polskim, któremu również zależy na osiągnięciu porozumienia, niż z gigantem pokroju Google Maps działającym na podstawie odgórnych wytycznych z centrali gdzieś po drugiej stronie półkuli. Kooperacja Emapy i jakdojade.pl jest zarazem doskonałym przykładem udanego współdziałania dwóch polskich podmiotów w wysoce konkurencyjnym środowisku, zdominowanym przez potężnego, zagranicznego gracza.” 

Emapa jest od lat jednym z liderów na polskim rynku map cyfrowych i geoinformatyki. Z jej danych i technologii korzystają setki polskich i zagranicznych firm transportowych, dystrybucyjnych czy software’wych, wśród których cieszy się dużym uznaniem i popularnością. Użytkownicy indywidualni najbardziej kojarzą Emapę z nawigacją GPS. I nie bez powodu, wszak mapy łódzkiej Spółki należą do najczęściej spotykanych w tej branży. Można je znaleźć zarówno w tradycyjnych systemach nawigacji (Mio, iGO, Mireo, AutoPilot), jak i nowych aplikacjach nawigacyjnych na smartfony (DON’T PANIC, Navmax).

Dane Emapy są również silnie obecne w różnorakich serwisach internetowych. Stanowią podstawę m.in. takich znanych portali, jak docelu.pl czy pkt.pl. Spółka rozwija również swój własny serwis mapowy – Emapi.pl, który służy do prezentacji aktualnych danych i nowych funkcjonalności, a wśród nich m.in. Traffic, inwestycje drogowe, szlaki turystyczne, komunikacja miejska, budynki 3D czy kamery drogowe. Technologia, mapy i funkcje serwisu są również podstawą rozwiązań webowych z serii EMAPI, wykorzystywanych m.in. do monitoringu pojazdów, w branży turystycznej czy administracji publicznej. Kooperacja z jakdojade.pl umocni obecność danych Spółki w internecie i sprawi, że jej mapy będą podstawą już 2 z 5 najpopularniejszych w Polsce portali mapowych.

„Jesteśmy przekonani, że współpraca Emapy i jakdojade.pl przyczyni się do rozwoju obu stron.” – dodaje Izabella Wieczorek. „Choć zdajemy sobie sprawę, że czeka nas wiele wyzwań, wierzymy, że Użytkownicy jakdojade.pl dołączą do szerokiego grona zadowolonych internautów korzystających z naszych map.”

Już dziś Użytkownicy jakdojade.pl (na razie wersji testowej) mogą zaobserwować poprawę w pokryciu i dokładności map, rozbudowanej bazie danych adresowych, precyzyjnych obrysach budynków czy odzwierciedleniu aktualnej sieci drogowej. Cokwartalne aktualizacje danych – od lat standard w Emapie - gwarantują ponadto lepsze niż dotąd odzwierciedlenie rzeczywistości.

Źródło: Emapa

Wojtek Konopa, wyświetlono 3528 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum