Blog BazaTelefonów.pl
 

55% urządzeń mobilnych łączy się z internetem przez niechronione WiFi

Inne 2012-05-18 12:26

Dane przechowywane w urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony, mogą łatwo wpaść w ręce cyberprzestępców. Jest to niepokojący wniosek, do jakiego doszli eksperci z Kaspersky Lab w oparciu o badanie przeprowadzone przez Harris Interactive w okresie luty-marzec 2012 r.

Aby zrozumieć stosunek klientów do współczesnych technologii oraz zagrożeń bezpieczeństwa, firma przeprowadziła badanie obejmujące prawie 9 000 użytkowników urządzeń mobilnych ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Rosji.

Badanie wykazało, że około 70% właścicieli tabletów i 53% użytkowników telefonów komórkowych wykorzystuje darmowe publiczne hotspoty WiFi w celu korzystania z zasobów online. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów uzyskania dostępu do internetu na urządzeniach mobilnych.

Wydaje się, że wielu użytkowników nie jest świadomych zagrożeń związanych z darmowymi sieciami WiFi, w szczególności tego, że przesyłane w ten sposób dane mogą być łatwo przechwycone przez cyberprzestępców. Dane te mogą obejmować nawet loginy do systemów bankowości online. Jest to szczególnie alarmujące zjawisko, tym bardziej że przechwytywanie poufnych danych finansowych stanowi największy powód do niepokoju dla około 60% użytkowników. Problem pogarsza dodatkowo fakt, że urządzenia mobilne są na ogół słabiej chronione przed nieautoryzowanym dostępem niż komputery stacjonarne czy laptopy.

Badanie pokazuje również, że rozwiązania bezpieczeństwa są instalowane na mniej niż połowie wszystkich tabletów i na zaledwie jednej czwartej telefonów komórkowych/smartfonów (28%). Dla porównania, aż 82% użytkowników posiada oprogramowanie antywirusowe zainstalowane na swoich domowych komputerach PC oraz laptopach. Jednocześnie na rynku dostępne są już aplikacje mobilne, takie jak Kaspersky Mobile Security, przeznaczone do ochrony zarówno samego urządzenia, jak i przechowywanych na nim informacji.

Pełny raport z badania przeprowadzonego przez Harris Interactive w okresie luty-marzec 2012 r. jest dostępny na tej stronie.

Źródło: Kaspersky Lab

Wojtek Konopa, wyświetlono 3244 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum