Blog BazaTelefonów.pl
 

Bluetooth wśród nominowanych - Europejski Urząd Patentowy przyznał nagrody

Technologie 2012-06-15 09:22

Dr Jaap Haartsen, który wynalazł technologię Bluetooth w latach dziewięćdziesiątych XX wieku (pracował wtedy w firmie Ericsson), znalazł się w finale konkursu o nagrodę „Europejskiego Wynalazcy Roku” (European Inventor Award) w kategorii „Przemysł”.

Nagroda ta jest przyznawana corocznie przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) wyróżniającym się wynalazcom za ich wkład w postęp technologiczny, społeczny i gospodarczy.

Bluetooth to energooszczędna technologia bezprzewodowa do komunikacji równorzędnej (peer-to-peer). Została opracowana w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w laboratorium firmy Ericsson w Lund w Szwecji. Wkrótce potem uznano ją za standard połączeń bezprzewodowych na krótkich dystansach. W roku 2008, po 10 latach od opracowania tej technologii, liczba urządzeń z łączem Bluetooth dostarczonych klientom wynosiła już 2 miliardy. Dziś technologia ta jest wykorzystywana nie tylko w telefonach komórkowych i komputerach, ale niemal we wszystkich urządzeniach elektroniki użytkowej, urządzeniach medycznych i do ochrony zdrowia, urządzeniach sportowych i sprzęcie fitness, a także w samochodach i w inteligentnych domach. (W ubiegłorocznym raporcie badawczym Instant prognozuje się, że dostawy urządzeń z łączem Bluetooth osiągną w roku 2013 poziom 2 mld sztuk*).

Dr Jaap Haartsen jest określany przez Europejski Urząd Patentowy mianem „ojca technologii Bluetooth”. Jaap Haartsen powiedział: „Technologia Bluetooth została uznana za standard w komunikacji między urządzeniami. Choć wielokrotnie kwestionowana, odniosła ogromny sukces, którego się nie spodziewałem. Jestem bardzo dumny i zaszczycony z powodu nominowania mnie przez Europejski Urząd Patentowy do tej nagrody w uznaniu dla moich patentów związanych z podstawami technologii Bluetooth”.

Przy wprowadzaniu technologii Bluetooth na rynek dr Haartsen współpracował z zespołem inżynierów z firmy Ericsson. Jego najbliższy partner, Sven Mattisson, wspomina to zadanie następująco: „Mieliśmy wymyślić rozwiązanie, które zastąpi kable, będzie zużywać mało energii (nie więcej niż łącze kablowe) i kosztować pięć dolarów. Dziś za taką cenę by nas wyśmiano”.

Firma Ericsson koncentrowała się na pracach badawczo-rozwojowych od samego początku, czyli od chwili jej założenia w roku 1876. Czołowa pozycja w dziedzinie technologii zawsze stanowiła podstawę konkurencyjności firmy i rozwoju jej działalności biznesowej. Inżynierowie z firmy Ericsson opracowali język programowania Erlang do dziś używany w takich aplikacjach, jak obsługa czatów w serwisach społecznościowych.

W oparciu o wynalazek i patenty firmy Ericsson został również opracowany pierwszy cyfrowy system przełączania AXE. System ten odegrał kluczową rolę w przejściu w stacjonarnych sieciach telekomunikacyjnych z technologii analogowej na cyfrową.

Firma Ericsson stymuluje rozwój telefonii komórkowej i zawsze wnosiła kluczowy wkład w standaryzację w skali globalnej, w tym poprzez technologie komunikacji bezprzewodowej 2G, 3G i 4G. Wywarła na przykład największy wpływ na kształt specyfikacji LTE ― to właśnie Ericsson będzie właścicielem 25% wszystkich podstawowych patentów dotyczących tej technologii.

Źródło: Ericsson

Wojtek Konopa, wyświetlono 2971 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum