Blog BazaTelefonów.pl
 

Szansa na mniejsze zużycie energii w sieciach komórkowych

Inne, Technologie 2012-08-28 08:39

Czołowe europejskie instytucje badawcze tworzą platformę, która umożliwi ocenę zużycia energii przez sieci komórkowe i docelowe zmniejszenie go o 70 proc. Po dwóch i pół roku projekt badawczy EARTH, finansowany częściowo przez Siódmy Program Ramowy Unii Europejskiej (FP7), został pomyślnie zakończony.

EARTH (Energy Aware Radio and neTwork tecHnologies) to projekt, którego celem było badanie sprawności energetycznej systemów komunikacji mobilnej. Konsorcjum 15 największych operatorów telekomunikacyjnych, dostawców komponentów i infrastruktury oraz instytucji akademickich wyznaczyło sobie wspólny cel — zmniejszenie o 50 proc. zużycia energii przez sieci komunikacji bezprzewodowej czwartej generacji (4G), z jednoczesnym znacznym i stałym zwiększaniem ruchu związanego z bezprzewodową transmisją danych.

W krótkim okresie swojej działalności konsorcjum EARTH zrealizowało kilka zamierzeń. Opracowane zostały różne rozwiązania, od komponentów o większej sprawności w stacjach bazowych po udoskonalenia na poziomie sieci radiowej. Konsorcjum EARTH znalazło sposób na efektywne wprowadzanie swoich opracowań do zintegrowanych rozwiązań. Końcowa ocena zintegrowanych rozwiązań EARTH wykazała, że umożliwiają one operatorom zaoszczędzenie nawet 70 proc. energii zużywanej w ich sieciach. Jest to znacznie więcej niż wyznaczony na początku cel 50 proc.. Kluczowe komponenty rozwiązań EARTH zostały wdrożone, zatwierdzone i eksperymentalnie przebadane, w niektórych przypadkach w środowiskach testowych operatora, w rzeczywistych warunkach pracy, co potwierdziło przewidywane oszczędności w praktyce.

Projekt EARTH wykazał, że dzięki tym oszczędnościom możliwe jest rozbudowanie sieci mobilnych i zaspokojenie zapotrzebowania na przepustowość, które co rok się podwaja, bez zwiększenia emisji CO2. Ten sposób będzie skuteczny do czasu, gdy przełomowe przyszłe rozwiązania, także wskazane przez EARTH, osiągną dojrzałość. Tak więc wyniki EARTH mają duże znaczenie dla energooszczędnego rozwoju szerokopasmowej komunikacji mobilnej, który jest warunkiem osiągnięcia szerszych celów — zrównoważonego rozwoju, wyeliminowania wykluczenia cyfrowego i zbudowania przyszłej gospodarki z niską emisją dwutlenku węgla.

- Wprowadziliśmy do naszych programów badań cele ekologiczne. Nasze zaangażowanie w projekt EARTH demonstruje, jak Alcatel-Lucent promuje ekologiczne innowacje. Zdajemy sobie sprawę, że takich celów nie można osiągnąć w pojedynkę. Niezbędne są modele wspólnego działania, takie jak EARTH- stwierdził Tod Sizer, dyrektor ds. badań dostępu w Bell Labs, jednostce badawczej Alcatela-Lucenta.

- Cieszymy się, że odegraliśmy kluczową rolę w projekcie EARTH, oraz że przyczyniliśmy się do szerszego zrozumienia trendów dotyczących zużycia energii elektrycznej w sieciach w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Ważne jest, aby firmy telekomunikacyjne jeszcze aktywniej dążyły do praktycznego wdrożenia najlepszych koncepcji powstałych w trakcie projektu - podkreśla Jan Färjh, wiceprezes i dyrektor działu badań w firmie Ericsson.

Projekt EARTH odniósł sukces jako najważniejsza inicjatywa w obszarze energooszczędnego dostępu bezprzewodowego i jest często przytaczany jako referencja. EARTH Energy Efficiency Evaluation Framework (E3F), platforma do pomiarów sprawności energetycznej bezprzewodowych sieci dostępowych, stanowi podstawę obiektywnej, bezstronnej oceny sprawności energetycznej tych sieci. Jej znaczenie zostało potwierdzone przez największych operatorów, według których była ona od dawna oczekiwana, a ostatnio znalazła odzwierciedlenie w działaniach standaryzacyjnych ETSI (European Telecommunications Standards Institute). W ten sposób projekt EARTH położył ważny, globalny fundament pod dalszy rozwój energooszczędnych bezprzewodowych sieci dostępowych.

Członkami konsorcjum EARTH są: Alcatel-Lucent (koordynator projektu), Ericsson (kierownik techniczny), NXP Semiconductors France, DOCOMO Communications Laboratories Europe GmbH, Telecom Italia , CEA, Uniwersytet Surrey, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, imec, Politechnika w Lizbonie (IST), Uniwersytet w Oulu, Techniczno-Ekonomiczny Uniwersytet w Budapeszcie (BME), TTI oraz ETSI.

W maju 2012 r. projekt EARTH otrzymał prestiżową nagrodę 4th Future Internet Award (Internet przyszłości) za istotny wkład w zrównoważony, przyjazny dla środowiska rozwój szerokopasmowej infrastruktury komórkowej oraz walkę z wykluczeniem cyfrowym. Konsorcjum EARTH odebrało tę nagrodę na końcowym posiedzeniu plenarnym Future Internet Assembly 2012 w Aalborgu.

Źródło: Alcatel-Lucent

Wojtek Konopa, wyświetlono 3324 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum