Blog BazaTelefonów.pl
 

Współczesne problemy Wi-Fi – zasięg czy gęstość?

Technologie 2012-11-29 07:27

Wi-Fi to technologia, która towarzyszy nam od ponad dwóch dekad. W Polsce największy rozwój notuje w ciągu ostatnich lat. Jednak postęp technologiczny wprowadza nieustanne zmiany, które stawiają producentom sprzętu coraz to nowe wyzwania.

Najprościej mówiąc, Wi-Fi to technologia służąca do budowy lokalnych sieci bezprzewodowych. Zamysłem jej twórców było stworzenie możliwości bardzo szybkiej wymiany danych bez konieczności używania kilometrów kabli. O jej sukcesie nie trzeba przekonywać – obecnie każde urządzenie mobilne posiada możliwość połączenia z siecią poprzez Wi-Fi.

Wi-Fi to bezsprzecznie przyszłość bezprzewodowej komunikacji. Już dziś możemy znaleźć łącza oznaczone charakterystycznym symbolem w kawiarniach, centrach handlowych, czy głównych alejach miast. Idealnym przykładem jest nasza realizacja polegająca na zamontowaniu access pointów w warszawskich autobusach miejskich, która cieszy się sporym interesowaniem - mówi Michał Jarski, Dyrektor Ruckus Wireless na Europę Wschodnią.

Jednak z biegiem czasu, zmienia się charakterystyka sieci bezprzewodowych. Początkowo dla odbiorców liczył się wyłącznie zasięg. Wynikało to z dość niskiej popularności Wi-Fi w Polsce. Obecnie, gdy liczba użytkowników Wi-Fi rośnie w olbrzymim tempie, zasięg przestaje być jedynym istotnym parametrem.

Przy projektowaniu łączy należy zwrócić uwagę na miejsca ich lokalizacji. Dla zastosowań komercyjnych, równie ważna co zasięg jest bowiem liczba użytkowników sieci. W przypadku stadionu piłkarskiego, centrum handlowego czy lotniska, sprzęt obciążony dużą liczbą aktywnych użytkowników przestanie spełniać swoje funkcje. Tak obciążona sieć nie będzie funkcjonować poprawnie, choćby zasięg usługi obejmował każde miejsce na danym terenie – dodaje Michał Jarski.

To właśnie dla takich rozwiązań eksperci opracowują innowacyjne technologie, a nowe access pointy tworzone są z uwzględnieniem konkretnych wymagań. Liczba użytkowników jest bardzo ważnym wyznacznikiem. Dowodem tego był dla nas ostatni kongres Partii Demokratycznej z udziałem Baracka Obamy. W TWC Arena w Charlotte (Nowa Karolina), podczas konwentu wyborczego zebrało się 24 tysiące osób, które musiały mieć zagwarantowane bezprzewodowe połączenie, aby pracować oraz dzielić się swoimi wrażeniami w mediach społecznościowych. Dodatkowo, zostaliśmy zobowiązani do dostarczenia sieci Wi-Fi dla zgromadzanych dziennikarzy, zapewniającego komfortową pracę. W tym celu zainstalowaliśmy 127 punktów dostępowych ZoneFlex 7782-N 
– dodaje Jarski.

System ZoneFlex 7782-N jest wyposażony w kilka unikatowych technologii pozwalających na radzenie sobie z dużą liczbą użytkowników zgromadzonych w jednym miejscu. Posiada wyspecjalizowany system antenowy BeamFlex o bardzo wąskiej charakterystyce, dzięki któremu jest w stanie zapewnić łączność ponad 500 urządzeniom klienckim umieszczonym bardzo blisko siebie.  Zakładamy, że ponad połowa uczestników wydarzenia korzysta z sieci, więc „inteligentna” antena access pointu 7782-N „oświetla” obszar dla ok. 1000 ludzi. Działając podobnie do reflektora punktowego jest w stanie dotrzeć do każdego z nich nie generując zakłóceń wpływających negatywnie na inne urządzenia. Jest także wyjątkowo odporna na intrerferencje pochodzące zarówno z instalacji Wi-Fi, jak i z innych źródeł (silniki elektryczne, łączność DECT, systemy radiowej komunikacji głosowej, wyświetlacze plazmowe etc.) często wykorzystywanych na stadionach, centrach targowych, konferencyjnych czy galeriach handlowych – mówi Jarski

O wyjątkowości systemu ZoneFlex 7782-N decyduje także technologia ChannelFly, która wykorzystuje wszystkie dostępne kanały Wi-Fi znajdując na bieżąco najlepszą w danym momencie częstotliwość pracy systemu. Przy tak dużym zagęszczeniu urządzeń Wi-Fi jest to niezbędny element pozwalający na zdefiniowanie optymalnego planu w całym układzie punktów dostępowych. W efekcie na Charlotte Arena było możliwe zapewnienie stabilnej indywidualnej przepustowości dla każdego z klientów nawet na poziomie 40-50 Mbps, co do tej pory było niespotykane w miejscach tego typu i z taką liczbą klientów – podsumowuje Jarski.

Na pytanie co jest ważniejsze – gęstość czy zasięg – nie ma odpowiedzi. Obecnie oba parametry Wi-Fi są równie ważne. Jednak przy rosnącej liczbie użytkowników rozwiązanie problemu zapewnienia dobrej jakości sieci Wi-Fi na małym obszarze dla wielu użytkowników stanie się jednym z kluczowych kierunków rozwoju technologii.

Źródło: Ruckus

Wojtek Konopa, wyświetlono 3481 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum