Blog BazaTelefonów.pl
 

Aplikacje na Androida rezygnują ze zbierania nadmiernej ilości danych od użytkowników

Aplikacje 2013-06-20 13:50

Mimo, że wiele darmowych aplikacji dla systemu Android ma możliwość zbierania większej ilości danych niż jest potrzebne do ich działania, wiele spośród nich unika tego, potencjalnie osiągając większą wiarygodność wśród użytkowników, co wykazało nowe badanie przeprowadzone przez Bitdefender, oparte na technologii Clueful.

Najnowsze badanie, w którym analizowano 260 000 popularnych darmowych aplikacji udostępnianych na Google Play, wykazało, że około 35,97% aplikacji może śledzić położenie użytkownika w czasie, gdy są uruchomione. Około 13,46% aplikacji może pobierać twój unikalny identyfikator sprzętowy (UDID), który umożliwia śledzenie twojego zachowania w ramach więcej niż jednej aplikacji.

Aplikacje, które mogą odczytywać twoją listę kontaktów stanowią 9,14%, natomiast 9,91% może pozyskać twój numer telefonu, a następnie go pobrać. Badanie pokazało też, że 6,43% analizowanych aplikacji może pobierać twój adres mailowy, a 6,65% może odczytywać twoją historię przeglądania.

- Nieważne, czy deweloperzy aplikacji mobilnych i sieci przesyłające treści reklamowe (adware) zbierają prywatne dane czy nie. Pytanie o pozwolenie na zbieranie tego typu danych jest tak samo złe, jak faktyczne dokonywanie tego. To tak, jakby nieznajomy pytał nas o pozwolenie na wejście do naszego domu kiedykolwiek miałby na to ochotę, żeby móc przeszukać nasz księgozbiór lub przedmioty użytku osobistego - powiedział Catalin Cosoi, szef Strategii Bezpieczeństwa Bitdefender.

Clueful, nowa aplikacja Bitdefender na Androida, pozwala użytkownikom dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zainstalowane aplikacje mogą przetwarzać ich prywatne dane. Zadaniem Clueful jest zapewnienie obiektywnych informacji na temat poszanowania prywatności, pomagających użytkownikom w podjęciu decyzji, czy pozostawić daną aplikację na swoim urządzeniu opartym na systemie Android.

Badanie będzie aktualizowane raz na jakiś czas, jako że Bitdefender stale analizuje, jak darmowe aplikacje przeznaczone dla systemu Android postępują z danymi użytkowników.

Aplikację można pobrać i wypróbować pobierając stąd:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bitdefender.clueful

Źródło: Marken.com.pl

Wojtek Konopa, wyświetlono 3613 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum