Blog BazaTelefonów.pl
 

Podręczniki w wydaniu mobilnym

Inne 2013-09-03 13:35

W nowym roku szkolnym – uczniowie 1 i 2 klas szkół ponadgimnazjalnych oraz klas 4 i 5 szkół podstawowych mają do dyspozycji pełną ofertę podręczników w wersji elektronicznej. E-podręcznikom towarzyszą specjalne aplikacje na urządzenia mobilne, które ułatwiają korzystanie z elektronicznej oferty WSiP.

To kolejny krok Wydawnictwa w procesie cyfryzacji materiałów dydaktycznych, z których można korzystać nie tylko na komputerach stacjonarnych czy laptopach, ale i na tabletach oraz smartfonach w systemie Android i iOS. Podobnie jak ich tradycyjne odpowiedniki, e-podręczniki WSiP mają aprobatę MEN.

Specjaliści są zgodni – dla uczniów treści cyfrowe są nieodzownym elementem życia codziennego, a komputer, komórka czy tablet z dostępem do internetu służy za równie dobre źródło pozyskiwania informacji, jak tradycyjna książka. Zgodnie z badaniami ORE1 73% uczniów spędza przed komputerem ponad 10 godzin tygodniowo. Ponad 44% deklaruje, że jest to czas poświęcony na naukę. Aż 81% młodzieży szkolnej korzysta z dostępu do internetu w domu, natomiast 79% – w telefonie komórkowym2.  Co więcej, wg danych na temat dynamiki rozwoju rynku urządzeń i aplikacji mobilnych w Polsce – im użytkownicy są młodsi, tym częściej regularnie korzystają z internetu w komórkach. Według badań Google – już co czwarty uczeń korzysta z tabletów i smartfonów w szkole3, a z badania przeprowadzonego przez WSiP wynika, że wielu nauczycieli (37%) pozwala uczniom na używanie sprzętów mobilnych podczas zajęć lekcyjnych4. Z badań Nielsena wiadomo także, że w szkołach na świecie młodzi użytkownicy tabletów (13 lat i więcej) na lekcjach przede wszystkim korzystają z internetu (51%), czytają książki (42%), notują (40%), czy wykonują powierzone im zadania (30%)5.

Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój urządzeń mobilnych oraz rosnące zapotrzebowanie na produkty w formie elektronicznej, WSiP konsekwentnie rozwija ofertę produktów cyfrowych, proponując w nowym roku szkolnym 21 e-podręczników dla klas 1 i 2 szkół ponadgimnazjalnych oraz 24 e-podręczniki dla klasy 4 i 5 szkoły podstawowej. Wszystkie podręczniki są dopuszczone do użytku szkolnego przez ministra edukacji. Opracowane przez WSiP e-podręczniki dostępne są w uniwersalnym formacie PDF, który pozwala na odwzorowanie ilustracji, wykresów, zdjęć i formuł matematycznych w odpowiedniej jakości, a zarazem pozwala na obsługę
 e-booków na większości nośników elektronicznych.

– Proponujemy rozwiązanie dla nauczycieli i uczniów, które wpisuje się w cyfrową rzeczywistość. Do głównych zalet e-podręcznika należy jego mobilność – można go czytać  gdziekolwiek się jest, na dowolnym urządzeniu – na tablecie, na smartfonie, podczas szkolnej przerwy albo przejazdu autobusem do szkoły. Ponadto e-podręczniki są nie tylko wygodne do czytania, ale także lżejsze niż tradycyjne książki, co w dobie przeciążonych tornistrów – jest wartością samą w sobie. – tłumaczy Jarosław Matuszewski, rzecznik prasowy WSiP.

Dodatkowym ułatwieniem towarzyszącym podręcznikom elektronicznym WSiP – są dwie bezpłatne aplikacje (WSiP Liceum i Technikum – dla podręczników do szkół ponadgimnazjalnych i WSiP Szkoła Podstawowa – dla szkół podstawowych), dzięki którym zakup e-booków jest wygodny, a korzystanie z e-podręczników – intuicyjne. Ceny nowych publikacji są niższe niż tradycyjnych podręczników, pomimo iż VAT na publikacje elektroniczne, w tym e-podręczniki wynosi 23% i jest znacznie wyższy niż dla książek tradycyjnych.
 1 Ośrodek Rozwoju Edukacji „E-podręczniki i cyfrowa szkoła” 2012 r.
2 EU NET ATB Fundacja Dzieci Niczyje 2012 r.
3 Our Mobile Planet : Polska, Google  2013
4 Badanie własne WSiP, Nauczyciele i innowacje w szkole, 2013
5 Nielsen, Education activities among tablet owners, 2013

Źródło: WSiP

Wojtek Konopa, wyświetlono 3271 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum