Blog BazaTelefonów.pl
 

Pierwsza połowa 2013 roku pod znakiem exploitów i malvertisingu mobilnego

Aplikacje, Inne 2013-10-11 09:31

Z najnowszego raportu sporządzonego przez F-Secure wnika, że w pierwszej połowie 2013 roku wzrosło zagrożenie ze strony exploitów. W ciągu ostatnich 6 miesięcy wykryte przez F-Secure przypadki aktywności tego typu zagrożeń stanowiły 60 proc. wszystkich zaobserwowanych ataków. Od stycznia do czerwca 2013 roku, oprócz exploitów, najpoważniejszym zagrożeniem było złośliwe oprogramowanie, atakujące głównie urządzenia mobilne z systemami Android i Symbian.

Specjaliści z laboratoriów F-Secure w Helsinkach przestrzegają także przed niebezpieczeństwem, jakie niosą ze sobą ataki typu ATP oraz przeżywające renesans oprogramowanie ransomware.

Najczęstszy rodzaj ataków: exploity
Exploity są programami, które stanowią od kilku lat bardzo skuteczny sposób zakażenia komputerów. Atakując zwykle poprzez strony internetowe, szkodliwy kod przedostaje się do komputerów wykorzystując błędy w kodzie zainstalowanych aplikacji i infekuje system operacyjny złośliwym oprogramowaniem, które może szpiegować użytkownika, wykradać hasła lub umożliwić cyberprzestępcom przejęcie kontroli nad komputerem. To właśnie dzięki exploitom rozpowszechniały się w sieci takie botnety jak BlackHole, Cool czy SweetOrange, które zainfekowały setki tysięcy adresów IP na całym świecie.

Zagrożenia mobilne: już nie tylko w sklepach z aplikacjami
W pierwszej połowie roku w laboratoriach F-Secure wykryto 358 nowych rodzin i wariantów złośliwego oprogramowania atakującego urządzenia z systemem operacyjnym Android (łączna liczba wykrytych wirusów na Androida wyniosła 405 140). Niemal podwoiło to całkowitą liczbę znanych zagrożeń na platformę Google do liczby 793. Drugim najczęściej atakowanym mobilnym systemem operacyjnym był Symbian (16 nowych rodzin i wariantów złośliwego oprogramowania). Co ciekawe, nie odnotowano żadnych nowych rodzin i wariantów złośliwego oprogramowania atakującego takie platformy mobilne jak iOS, Windows Phone, Black Berry OS czy wprowadzony w tym roku na rynek Firefox OS.

W pierwszej połowie 2013 roku wykryto nowy kanał rozprzestrzeniania mobilnych wirusów – poprzez tzw. złośliwe reklamy (ang. malvertising). Malvertising, to forma reklamy internetowej, która polega na wyświetlaniu na stronach internetowych banerów przekierowujących ofiary do stron zawierających szkodliwe aplikacje.

Uwaga: Laboratoria F-Secure skupiają się na śledzeniu liczby rodzin i wariantów złośliwego oprogramowania, nie zaś na unikalnych próbkach złośliwego kodu. Aby uniknąć wykrycia, twórcy wirusów wykorzystują automatyczną, nieznaczną modyfikację kodu. W efekcie daje to nowe próbki, które generalnie są tą samą rodziną lub wariantem malware’u. Mierzenie liczby rodzin i wariantów daje lepszy obraz zagrożeń internetowych, niż śledzenie ilości zgłoszonych próbek szkodliwego kodu.

Źródło: F-Secure

Wojtek Konopa, wyświetlono 3623 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum