Blog BazaTelefonów.pl
 

NTT DoCoMo testuje standard 5G we współpracy z Ericsson

Technologie 2014-05-13 10:49

Największy japoński operator komórkowy NTT DOCOMO i Ericsson po wspólnym wprowadzeniu standardów od 2 G do 4G kontynuują współpracę i w tym roku zamierzają przetestować technologię 5G. Kontynuując rozbudowę sieci LTE, operator przymierza się już do nowego standardu 5G, który ma dostarczać użytkownikom jeszcze bardziej pozytywnych doświadczeń i będzie oferować m.in. nowe aplikacje M2M.

Ten kolejny etap rozwoju technologii będzie charakteryzować się radykalnym zwiększeniem liczby mobilnych połączeń szerokopasmowych oraz szybkim wzrostem przepustowości. Standard 5G ma być spełnieniem długoletniej branżowej wizji, jaką jest nieograniczony dostęp do informacji dla wszystkich i dla wszystkiego.

Dzięki próbnemu systemowi 5G spółki Ericsson, NTT DOCOMO planuje osiągnąć ultrawysoką prędkość przesyłania danych powyżej 10 Gbps, zapewniając ponad 1000-krotnie większy potencjał sieci radiowych niż ten, który zapewniają obecnie sieci LTE.

Seizo Onoe, wiceprezes wykonawczy i dyrektor techniczny NTT DOCOMO, oświadczył: „Prace nad standardem 5G nabierają rozpędu, gdyż chcemy go ostatecznie wprowadzić do 2020 r. Doceniamy fakt, że standard ten zapewni znaczący wzrost wydajności umożliwiający obsługę przyszłych nowych aplikacji, które będą istotne zarówno dla użytkowników, jak i branży. W ramach tego eksperymentalnego testu bardzo chcemy zademonstrować potencjał technologii dostępu radiowego 5G".

Spółka Ericsson opracowała zaawansowane technologie antenowe z rozszerzonymi pasmami, wyższymi częstotliwościami oraz krótszymi interwałami czasu transmisji, a także radiowe stacje bazowe wyposażone w jednostki pasma podstawowego i jednostki radiowe opracowane specjalnie na potrzeby testu 5G.

Ulf Ewaldsson, starszy wiceprezes i dyrektor techniczny Ericsson, oświadczył: „Standard 5G będzie kluczowym elementem działań branżowych mających na celu stworzenie społeczeństwa sieciowego. Jestem zachwycony możliwościami nowych technologii, które opracujemy we wstępnej współpracy z NTT DOCOMO. Jest to ważny etap w transformacji branży, z którą właśnie mamy do czynienia".

Oprócz nowych technologii antenowych test obejmuje obszary technologii związane z architekturą makro i małych komórek opartą na sieci heterogenicznej, komunikacji szerokopasmowej z wykorzystaniem pasm częstotliwości 15 GHz oraz transmisji o zwiększonej szybkości i przepustowości.

Ericsson wspólnie z NTT DOCOMO przygotowuje testy terenowe, które mają odbyć się w japońskim mieście Yokosuka.

Prace prowadzone przez Ericsson nad standardem 5G obejmują aktualne badania rozpoznawcze oraz wstępne działania standaryzacyjne we współpracy z ważnymi organami ds. standardów i grupami branżowymi; Ericsson będzie jednym z głównych podmiotów kształtujących tę kolejną generację technologii sieciowej aż do wprowadzenia jej do obrotu. Ericsson utworzyła nowe laboratorium badawcze na potrzeby wspólnych prac nad siecią 5G. Badania nad standardem 5G cały czas trwają; jego komercyjne wdrożenie przewidziane jest w okolicach 2020 r.

Źródło: Ericsson

Wojtek Konopa, wyświetlono 3721 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum