Blog BazaTelefonów.pl
 

Yoberi zainstalowała nad morzem drony z internetem LTE

Ciekawostki, Internet 2014-08-18 10:25

Firma interaktywna Yoberi realizuje pierwszą w Polsce akcję, w ramach której bezprzewodowy internet LTE udostępniany jest bezpłatnie z dronów sterowców w 9 nadmorskich kurortach, poinformował prezes spółki Rafał Smoliński.

Dzięki wielomiesięcznej pracy zespołu inżynierów Yoberi, najbardziej innowacyjny hot-spot w Polsce działa w nadbałtyckich kurortach. Trzy drony sterowce, z których każdy ma 8 m długości i 3 m średnicy, rotacyjnie kursują obecnie pomiędzy 9 nadmorskimi lokalizacjami - Gdańskiem, Gdynią, Sopotem, Łebą, Ustką, Jarosławcem, Kołobrzegiem, Pobierowem i Helem.

Ultralekkie "balony" z własnym napędem i zdalnym sterowaniem pełnią rolę zawieszonych nad głowami użytkowników routerów. W sterowcach umieszczone są specjalne zespoły modemów udostępniające bezprzewodowy internet o prędkości 60 Mb/s w technologii LTE. Z internetu oferowanego z każdego sterowca korzysta ok. 400 osób dziennie na obszarze o średnicy ok. 1000 m - maksymalnie liczba użytkowników może wzrosnąć nawet do 1000 internautów.
Nad projektem pracowaliśmy dwa lata. Technologia, którą oferujemy jest unikatowa na skalę światową. Dobre wyniki i bezawaryjność rozwiązań dostępnych obecnie nad polskim morzem stanowią najlepszy dowód naszego sukcesu. Już widzimy ogromne zainteresowanie - mogę zdradzić, że kolejne sterowce ruszą we wrześniu. Mamy ambitne plany. Pracujemy nad jeszcze bardziej przełomową technologią, która pozwoli zmienić kształt sterowca i znacznie wydłużyć czas przelotu - dążymy do tego, aby sterowce nie musiały lądować - mówi Rafał Smoliński, Prezes Zarządu Yoberi

Konstrukcja dronów sterowców została opracowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni na podstawie autorskiego projektu zespołu inżynierów firmy Yoberi. Nośniki wykorzystują innowacyjne rozwiązania technologiczne, które po raz pierwszy zostały wykorzystane właśnie w Polsce. Każdy sterowiec posiada całkowicie niezależne źródło energii, w postaci zespołu baterii słonecznych umieszczonych na górnym poszyciu powłoki aerostatu.

Drony sterowce Yoberi zarządzane są zdalnie poprzez dedykowane oprogramowanie. Sterowce mogą zostać umieszczone na dowolnej wysokości. Jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na wysokości ok. 20-30 m, wówczas dostarczają one internet LTE o prędkości ok. 60 Mb/s dla ok. 1000 osób znajdujących się na obszarze o średnicy ok. 1000 m.

Źródło: Yoberi, ISBnews

Wojtek Konopa, wyświetlono 3507 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum