Blog BazaTelefonów.pl
 

Zabezpiecz swój smartfon lub tablet

Inne 2014-10-08 14:01

Prawdopodobnie żaden współczesny uczeń czy student nie wyobraża sobie życia bez smartfona lub tabletu podłączonego do sieci. W jaki sposób korzystać z sieci bezpiecznie, nie narażając się na infekcje, kradzież danych czy tożsamości? Eksperci ds. bezpieczeństwa z firmy ESET przygotowali kilka rad, które podpowiadają, jak zmniejszyć ryzyko kradzieży urządzeń mobilnych oraz wyeliminować niebezpieczeństwo utraty poufnych danych.

Dzieci i młodzież są aż 35 razy bardziej narażeni na kradzież tożsamości w sieci niż dorośli – tak przynajmniej wynika z raportu Child Identity Theft przygotowanego przez AllClear ID. Na ryzyko kradzieży danych i tożsamości zwracają uwagę także eksperci z firmy ESET, którzy przypominają, że informacje mogą wyciec z danego urządzenia m.in. na skutek kradzieży samego sprzętu albo infekcji. Oto kilka rad specjalistów z firmy ESET dla uczniów i studentów, których stosowanie pozwala skuteczniej chronić dane zapisane na komputerze lub urządzeniu mobilnym.

Zabezpiecz swój sprzęt
Nie zostawiaj laptopa lub telefonu niezabezpieczonego hasłem i bez nadzoru, zwłaszcza w miejscach publicznych (biblioteka, sala wykładowa, korytarz) – zwiększasz w ten sposób ryzyko kradzieży. Jeśli zabierasz na uczelnię swój laptop, zadbaj, by trafił do torby, która zabezpieczy go przed przypadkowym uszkodzeniem.

Zainstaluj aplikację, która zlokalizuje skradzione urządzenie
Zainstaluj aplikację, która w razie zgubienia lub kradzieży urządzenia pomoże je odnaleźć. Tego typu funkcjonalności udostępniają wybrane pakiety bezpieczeństwa, wyposażone w tzw. Anti-Theft (taką funkcjonalność udostępniają aplikacje dla komputera i urządzeń mobilnych m.in. firmy ESET). Warto również zaszyfrować pliki znajdujące się na urządzeniu.

Strzeż danych
Pułapki phishingowe oraz zagrożenia wykradające dane użytkownika to nic nowego – niezależnie od tego, czy dotyczą komputerów czy urządzeń mobilnych. Przed phishingiem najczęściej chroni zdrowy rozsądek i czujność użytkownika. Ochronę można jednak wzmocnić, instalując aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł np. z Google Play.

Ostrożnie z publicznymi sieciami Wi-Fi
Nigdy nie możesz być do końca pewien, kto jest właścicielem darmowej sieci Wi-Fi, do której chcesz się podłączyć. Nie wiesz także, jakie zamiary mają pozostali użytkownicy tej sieci. Dlatego, korzystając z otwartej sieci Wi-Fi, nigdy nie loguj się w serwisach, które nie szyfrują komunikacji. Jeśli musisz połączyć się z publiczną siecią, wykorzystaj ją raczej do przejrzenia stron WWW z aktualnościami z kraju i ze świata i zrób to tylko za pośrednictwem urządzenia zabezpieczonego stosownym programem ochronnym.

Ochronę danych i prywatności wspomagają rozwiązania ochronne – pakiety bezpieczeństwa, w tym również mobilne, programy antywirusowe i antyspyware. Zanim kupisz pełną wersję, przetestuj, czy dany program spełnia Twoje oczekiwania. Większość producentów udostępnia na swoich stronach bezpłatne wersje testowe.

Źródło: Dagma

Wojtek Konopa, wyświetlono 3220 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum