Blog BazaTelefonów.pl
 

Centrum technologiczne Nokii w Krakowie planuje dalszy rozwój

Inne, Technologie 2015-03-05 07:50

Nokia kontynuuje rozwój centrum technologicznego w Krakowie, które w latach 2013-2014 podwoiło zatrudnienie w wyniku rosnącego zapotrzebowania na najnowsze technologie dla sieci komórkowych. Obecnie Centrum R&D (badawczo-rozwojowe) Nokia Networks w Krakowie planuje utworzyć kolejne miejsca pracy dla inżynierów i programistów.

„Planujemy zatrudnić w tym roku ok. 100-150 nowych pracowników," mówi Krzysztof Persona, szef krakowskiego Centrum Nokii. „Poszukujemy specjalistów IT, programistów, entuzjastów gotowych tworzyć nowe technologie. Oferujemy zaś możliwość rozwijania umiejętności w międzynarodowym środowisku oraz pracy z najnowocześniejszym oprogramowaniem i sprzętem.”

Od 2011 roku krakowskie Centrum R&D wchodzi w skład Nokii, która przejęła dział sieci mobilnych firmy Motorola. Od tej pory Centrum stale się rozwija i poszerza zakres działania. Obecnie zatrudnia już ponad 500 specjalistów, którzy tworzą najnowsze, innowacyjne technologie dla mobilnych sieci operatorskich. Współpracują z innymi ośrodkami badawczo-rozwojowymi Nokii na świecie oraz wieloma operatorami komórkowymi.

Nokia przewiduje, że w ciągu najbliższych 10 lat sieci telekomunikacyjne połączą miliardy urządzeń w inteligentne i programowalne systemy. Będzie to wymagało, miedzy innymi, stworzenia odpowiedniego systemu łączności dla tak ogromnej liczby urządzeń.

Zgodnie ze swoja wizja rozwoju telekomunikacji bezprzewodowej, Nokia stawia na innowacje oraz R&D, aby sprostać szybko rosnącym wymaganiom użytkowników oraz zapotrzebowaniu operatorów na wysoko-przepustowe łącza bezprzewodowe, co jest w dużej mierze spowodowane rosnącą popularnością smartfonów oraz dostępu do usług wideo.

„Nasi specjaliści tworzą oraz testują oprogramowanie dla elementów sieci komórkowych 3G oraz 4G - LTE i LTE-Advanced, szczególnie dla stacji bazowych telefonii komórkowej odpowiedzialnych za bezpośrednią komunikacje pomiędzy naszymi telefonami a siecią operatora," mówi Krzysztof Persona.

„Jesteśmy także zaangażowani w projekty telefonii komórkowej piątej generacji tzw. 5G. która wejdzie do użytku dopiero po 2020 roku i pozwoli na pokonanie ograniczeń stosowanych obecnie technologii," dodaje szef krakowskiego Centrum Nokii.

5G to technologia przyszłości, która pozwoli połączyć miliardy użytkowników oraz urządzeń. Będzie ona ewolucją wykorzystywanych obecnie standardów np. 4G - LTE/LTE Advanced, czy WiFi. W przyszłości 5G zapewni ogromną przepustowość i pojemność sieci, wysoką jakość usług i ich niezawodność. Obecnie jest we wstępnej fazie standaryzacji, badań i rozwoju, a komercyjne wdrożenie spodziewane jest dopiero po 2020 roku.

W Polsce Nokia Networks jest czołowym dostawcą infrastruktury i usług głównym operatorom komórkowym, a jego dwa centra technologiczne we Krakowie i Wrocławiu zatrudniają łącznie blisko 3000 inżynierów i programistów, pracujących nad najnowszymi technologiami sieci radiowych i wspomagających operatorów z całego świata.

Centra R&D Nokii tworzą największą instytucję badawczo-rozwojową w branży ICT – technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w Polsce i mogą pochwalić się jednymi z najnowocześniejszych laboratoriów w Europie.

Źródło: Nokia

Wojtek Konopa, wyświetlono 3033 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum