Blog BazaTelefonów.pl
 

Nokia Future X Day – czyli porozmawiajmy o innowacji i technologiach przyszłości

Inne 2016-10-06 13:43

Organizowany przez Nokia Bell Labs, wraz z wrocławskim Centrum R&D Future X Day to unikalne wydarzenie, podczas którego operatorzy, przedstawiciele wyższych uczelni, administracji oraz mediów mają nie tylko możliwość zobaczenia nad czym pracują inżynierowie Nokii, ale także uczestnictwa w dialogu na temat nowych technologii.

Nokia Future X Day

„Rozwój technologii ma sens tylko wtedy, kiedy nowe rozwiązania pozytywnie wpływają na życie ludzi, dają większe możliwości i pozwalają zaspokoić rzeczywiste potrzeby. Dzisiejsze spotkanie to nie tylko okazja do przedstawienia naszej wizji ale także do jej rozwinięcia - dzięki dyskusjom i wymianie opinii z naszymi gośćmi możemy ją wzbogacić” - mówiła Agnieszka Szufarska, Site Leader Nokia Bell Labs we Wrocławiu.

Podczas konferencji Marc Rouanne, Nokia Chief Innovation & Operating Officer, przedstawił wizję rozwoju technologicznego wg. Nokii, wspieraną efektami pracy ok. 40 000 inżynierów i naukowców oraz unikalnym, całościowym podejściem do innowacji.„Nasza wizja zakłada rozszerzenie możliwości połączonego świata: tworzymy innowacje, aby rozwiązywać problemy, by rozwój technologii mógł uczynić życie ludzi lepszym. Rozwijamy nowe technologie, jak 5G i Internet Rzeczy (IoT), aby sprostać wymaganiom autonomicznych samochodów, inteligentnych miast i domów, telemedycyny i bezpieczeństwa publicznego” -  mówił Marc Rouanne.

Tłumaczył on, że Nokia ma unikalną strukturę innowacyjności, gdzie Bell Labs dostarcza przełomowych innowacji w perspektywie 10 lat, a inżynierowie działu R&D przeobrażają technologiczną wizję w konkretne rozwiązania. Z kolei Nokia Technologies skupia się na rozwoju i odnowie biznesu licencyjnego oraz tworzy nowe obszary biznesowe dla Nokii, w oparciu o najnowsze innowacje w dziedzinie cyfrowych mediów czy zdrowia.Nokia ma całościowe podejście do innowacji: stosując innowacje nie tylko do nowych technologii, ale również do własnego funkcjonowania, nieustannie usprawniając swoje metody działania. Co więcej, firma przyspiesza innowacyjność poprzez swoją otwartość: wspierając otwarte interfejsy i architekturę, otwartą formułę współpracy z klientami, partnerami, środowiskami akademickimi i administracją – mówił Marc Rouanne.

Z kolei Theodore Sizer, odpowiedzialny za Mobile Radio Lab w Nokia Bell Labs, opowiadał o Future X Network, koncepcji sieci przyszłości - wizji sieci telekomunikacyjnych, które umożliwią zastosowanie nowych aplikacji, rozwiązań i usług oczekiwanych przez użytkowników już dziś, jak i w przyszłości, w naszym „zawsze połączonym świecie”.

„Dzisiejsze sieci zostały dobrze zaprojektowane, aby bezpośrednio służyć ludziom dostarczając usługi głosowe i wideo, a ich architektura pozostawała w dużej mierze niezmienna przez ostatnich 150 lat. Gdy włączamy do sieci coraz to więcej „rzeczy” i  urządzeń i rozszerzamy zakres aplikacji, sieci muszą ulec fundamentalnej zmianie” – mówił Theodore Sizer.

„Koncepcja Future X Network oferuje konkretne rozwiązania biorąc pod uwagę, że w związku z ograniczoną prędkością światła wiele, jeśli nie większość aplikacji, będzie musiała być wspierana przez chmurę obliczeniową (Converged Edge Cloud) oddaloną najwyżej 50 kilometrów od użytkownika. Wynikiem tej zmiany oraz innych udoskonaleń będzie zwielokrotniona przepływność sieci przy opóźnieniach bliskich zeru, co pozwoli na masowy rozwój urządzeń połączonych siecią internetową, systemów i procesów, które zaoferują ludziom nowe doświadczenia i możliwości – a w rezultacie zmienią na zawsze nasze życie” - powiedział Theodore Sizer.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość obejrzenia kilkunastu pokazów technologicznych m.in. rozwoju sieci następnych generacji 4.5G i 5G, architektury i możliwości sieci 5G, sieci dla Internetu rzeczy (IoT), technologii chmury, technologii monitorowania zdrowia, czy też innowacyjnych rozwiązań dla sieci optycznych. Nokia zaprosiła też gości do zwiedzania swojego nowoczesnego wrocławskiego laboratorium. “Jesteśmy dumni, że w naszym laboratorium tworzymy przyszłość telekomunikacji. Oprócz wytyczania drogi do 5G, polscy inżynierowie opracowują oprogramowanie i aplikacje dla technologii LTE, LTE-Advanced oraz uczestniczą w tworzeniu nowych rozwiązań dla sieci 3G i LTE, wspierając operatorów z całego świata. Miarą naszego sukcesu jest nie tylko fakt, że jesteśmy największym Centrum R&D w sektorze ICT w Polsce, ale też nasz rozwój – w 2013 roku zatrudnialiśmy 1800 osób, dziś jest nas ponad 3100” - powiedział Bartosz Ciepluch, Dyrektor Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii we Wrocławiu.

Wrocławskie Centrum R&D Nokii pełni kluczową funkcję w globalnej strukturze innowacji firmy, o czym świadczą liczby oraz ranga prowadzonych projektów. Jest jednym z trzech największych centrów badawczo-rozwojowych Nokii na świecie. Programiści z Wrocławia uczestniczą zarówno w procesie wytwarzania produktów, jak i rozwoju technologii, począwszy od koncepcji aż po procesy wdrożenia. Są to projekty międzynarodowe, często wymagające współpracy z oddziałami z najbardziej odległych zakątków świata. Wchodzący w skład Centrum wrocławski zespół Bell Labs to ponad 50 inżynierów prowadzących badania i uczestniczących w pracach standaryzacyjnych systemów radiokomunikacyjnych, koncentrujących się obecnie na piątej generacji sieci komórkowych.

Źródło: Nokia

Wojtek Konopa, wyświetlono 2017 razy.

Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

Szukaj
Subskrybuj:
RSSAtom

Kategorie

Chmura tagów

Archiwum